24 Eylül 2017 Pazar

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Belediye Seçimlerine Bir Yıl Kala

12 Eylül 2012 Çarşamba 00:10

Belediye Seçimlerine Bir Yıl Kala

MHP’nin de destek vereceğini açıkladığı yerel seçimler, 6 ay öne alınarak gerçekleşecek. Böylece tüm partiler yavaş yavaş seçim heyecanına girdiler. Ancak gerek tüm şehirlerimiz, gerekse Ispartamız için partiler adına verilmesi gereken acil kararların arefesindeyiz. Hangi parti, nasıl bir seçim politikası izleyecek?

Isparta olarak düşündüğümüzde, sorunun cevabına geriden başlayarak cevap arayalım. MHP mevcut başkan Günaydın bey ile devam kararı alabilir. Ancak bu önümüzdeki aylarda kongre yapacak olan MHP’de Bahçeli isminin tekraren ortaya çıkmasına bağlı görünüyor. Zira Isparta MHP teşkilatı, üçüncü kez Günaydın ismini ön plana çıkarmaktan ziyade partide ülkücü/milliyetçi kimliği ile yıllardır siyaset yapan birini, yani teşkilatının beklentisini dinleyebilir. Bu anlamda sıra bekleyen epey isim var MHP teşkilatında.

CHP’de ise dengeler her an değişebilir. Geçen seçimdeki MHP’ye verilen gizli/açık destekler olabileceği gibi yeni ve genç bir aday çıkararak son genel seçimdeki oylarının hatırına kendi başlarına seçime girebilirler. Her ne kadar bu konuda mevcut vekil Öner ve eski vekil Coşkuner tabanı farklı düşünebileceklerse de dengeler önümüzdeki günlerde daha da netleşecek.

DP ise eski il başkanları Dede’nin ayrılışından sonra toparlanma eğilimindeler. Yorgun ve iştahsız bir Aybatılı ile yola çıkmak isterler mi, henüz belli değil.

Saadet Partisi her zaman olduğu gibi Gencay kozunu yine oynayacaktır. Zira bu işi yıllardır sırtlayıp götüren kişi olarak etrafındaki azınlığın da böyle bir hakkaniyet çerçevesinden yaklaşması görüşü bu partinin damarlarında var. Genel merkezleri muhakkak “nasılsa kazanamayız, bari Gencay ismini onore edelim” diye düşünebilirler. HAS Parti ise AK Partiye katılacak olmanın heyecanı ile aday çıkarmayacak ve önümüzdeki günlerde, seçimden önce kendisini feshedecektir.

Mensupları arasında sayısal olarak çok tanıdığım olan AK Parti cephesinde ise basının hepsinin iktidar partisine yoklama çekmiş ama bir türlü net cevaplar alamamış olmasına rağmen şimdilik sular durulmuş gibi gözüküyor. Bu durgunluğa sebep yeni seçilen il başkanı UZAKTAŞ. Çeşitli meclislerinde AK Partili arakadaşlarımdan edindiğim kanaate göre en büyük aday adayı yarışı yine bu partide olacak gibi. İktidar partisiler ve son referandumda dahi oylarını yüzde 50’nin altına düşürmemiş bir partiler. Yani belediye başkanlığı seçim ipini göğüslemeye daha yakınlar. Eski başkan Balaman’ın da aday olmaması ihtimaline karşı elleri diğer partilere göre daha güçlü. Belediye MHP’de olduğundan yıpranmadı AKP. Operasyonlar, tutuklanmalar ve mahkeme süreçleri geçirmedi. Ellerinde her çeşit malzeme var aday anlamında. Teknokrat, bürokrat, bilim adamı ve muhafazakar çeşmişi olan her çeşit aday. Bakalım genel merkez bu düğümü nasıl çözecek?

Gelinen noktada tüm partilere bakacak olursak hepsinde muhakkak bir teşlikatın adayı/genel merkezin adayı problemi yaşanacağı kaçınılmaz gözüküyor. Siyasetin acımasız kurallarına göre partilerin genel merkezleri her zaman olduğu gibi dışarıdan haklı görünüyor. Zira parti onların, kimi isterlerse onu getirirler. Taşrada göreve talip olanlar ise genel merkezler kadar acımasız siyasetin getirisini/götürüsünü çok iyi bilemezler. Zaten acımasız siyasetin kurallarını çok iyi bilseler taşrada değil, siyasi bilgide üstün olduklarından behemehal merkezde olurlardı. Ama genel merkezlerin malesef en büyük iki açmazı var. Biri kendi adaylarını taşraya yani taşra teşkilatlarına pazarlayabilme diğeri de taşra teşkilatlarını seçimlerde canla başla çalıştırıp/çalıştıramama problemi. Çünkü taşradakiler kendi istedikleri siyasetçileri aday olmayınca genel merkeze dönüp “madem adayı siz belirlediniz, buyrun şehrin her yerinde de siz koşturun” blöfü yapabilirler. Bu da genel merkezler için altından kalkamayacakları çok büyük bir maddi külfet.

Sonsöz olarak şöyle bir tespit yapsak: Isparta ve Ispartalılar olarak yerelde şöyle bir karara varmak gerekir. Şehrimizde partimizin tabanına hakim, şehrimizi tanıyan, problemlerini bilen ve çözebilecek belediye başkan adayları mı bulmalı, ya da genel merkez tarafından belirlenen ama il teşkilatlarınca tanınmayan, ancak kabiliyetli ve yöneticiliğe daha yatkın adaylar mı bulmalı? Bence bu soruyu ve cevabını şehrimizdeki her parti teşkilatının kendi kendine sorması ve cevabını da seçime bir yıl kala acilen vermesi gerekmektedir. Çok zamanımız kalmadı. Elleriçabuk tutmak lazım. Sahneye en önce çıkanlar ile en son çıkanlar hatırlanır daima. Kazanan seçeceğimiz başkanlar değil, inşallah şehrimiz olur…

Kalın sağlıcakla.

Ziya ÖZTÜRK
11 Eylül 2012

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR