20 Eylül 2017 Çarşamba

Kadir YAVUZ / Ajans32

Belediye Ziyaretlerim Devam Ediyor…

17 Kasım 2014 Pazartesi 15:52

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yle Birlikteydim.

Belki Yalvaç’a gitmediğim 3 sene oldu… Belki de 3 seneyi geçti. Tekin Bayram Yalvaç Belediye Başkanı’yken bir defasında ziyaret etmiştim. Kitaplarımdan bahsetmiştim, sponsorluk veya en azından 50 adet veya 100 adet kitaplarımdan almalarını yani bir şekilde kültürel bir hizmete destek olmalarını rica etmiştim.

‘Düşünelim biz size döneriz!’ yerine bana turizm içerikli kitaplar hazırlamam yönünde teklif gelmişti, Tekin Bayram’dan! Herkesin bir tarzı var, benim tarzım insan yaşamını ele alan bir tarz yani buna edebi bir tür diyelim, tarz yerine ki, konu yanlış anlaşılmasın. Edebiyat, çok yerde böylece ortada kaynayıp gidiyor. Bir tek kala kala edebi eserlere kıymet ve destek verecek yer belediyeler var; onlarda, kendilerini ya festivale ya da turizme adamışlar adeta! Kitap dediğin zaman ‘Okunmuyor ki?’ deniliyor.

O zaman Yalvaç Kaymakamı Ahmet Altıntaş’ı da ziyaret etmiş, onlardan da destek istemiştim, kitabımı inceleyip bana döneceklerini söylemişlerdi. Üstelik ilçedeki tüm okullarda kitap okuma kampanyası başlatmış bir kaymakamdı… Onu bildiğimden kendisine gitmiştim. Döneriz, denilmiş ses çıkmamıştı. Burada olacağını tahmin etmiyordum, meğer hâlâ Yalvaç’ta görev yapıyormuş. Onu da ziyaret etmiş oldum, yeni kitaplarımdan hediye ederken, daha önceki sözlerini hatırlattım. ‘Bizim bu tip faaliyetleri destekleme imkânımız yok, ama belediyeler bu işe müsaitler!’ diyerek, topu belediyelere attı.

Yeni belediye başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü, bir gün önceden arayıp, randevu alarak gittim. Yarım saat kadar belediye görevlisi Mustafa Özmen’in yanında bekledim. Mustafa Özmen beni Final Dershanesinden tanıdı. Biraz konuştuk. Bana belediye başkanın sponsor olduğu, Sema Maraşlı’nın ‘Mutlu Evlilik Okulu’ kitabını hediye etti. Onunla ilgili haberi Gülses Gazetesinde okumuştum ve hoşuma gitmişti. Bu benim Yalvaç Belediye Başkanıyla tanışmamı ve onu ziyaretimi tetikledi.

Kendileriyle 13.30 gibi görüştüm. Genç bir başkan! Telefon trafiğinin ve kendisini bekleyen görevli memurlarının talepleri arasında birkaç dakikalığına meramımı anlatmaya çalıştım. ‘Biz size döneriz!’ denildi. Saat 14.00 gibi bir toplantıları vardı, müsaade isteyip, kalktım.

Belediyeden doğruca kaymakamlığa gittim. Kaymakam Ahmet Altıntaş yerindelerdi. Kitapla ilgili konuştuk, sohbet ettik. İlçedeki kitap okuma faaliyetlerinde aktif görevi olan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Müdürü Zafer Yılmaz’la beni tanıştırdı. Ordalardı. Ona da, kitaplarımdan hediye ettim. En azından çocuklara, deneme türünden ödevler vererek, kitabımdan toplu alınmasını sağlayabilirsiniz, dedim.

Bir şey çıkmıyor ama ben çalışmak zorundayım. Bana düşen görevimi yerine getirmeliyim. Hepten oturarak da olmayacağını biliyorum.

Yazarın işinin zorluğundan bahsettim… Yazarın yalnızlığından bahsettim. Devlet desteğinden yoksun, yayınevi bulmakta zorlanıyorum. Niye? Onlar da, çalışmalarımı inceleyeceklerini söylüyorlar, ama sonuç olumsuz bitiyor. Çünkü yayınevleri de, unvan peşindeler. Yazarın meşhurluğuna bakıyorlar, isminin önündeki Prof. Dr. Pırpırlarına bakıyorlar. Hani yayınevlerine gittiğimde veya kendileriyle yazıştığımda, her ne kadar ‘şiire, denemeye maalesef yer yok. Piyasa roman peşinde!’ deseler de, bir bakıyorsunuz, o aynı yayınevi bir hikâye veya bir deneme kitabı basmış, piyasaya sürmüş. Niye, diye sormuştum. Onların, üniversitelerde görevleri var. Onların şöhretleri var. İsime bakıyorlar isime! İsmin önündeki isme!

Biraz içimi döktüm. Müsaade istedim. Zaman bayağı ilerlemişti, hemen otogara yöneldim. Gelirken yanıma bir kitap almıştım, onu okuyarak geldim; giderken de, haliyle kalan kısmını okuyarak bitiririm, diye düşündüm. Yol uzundu, gelirken yağmur yağdı. 2 saatte zor gelmiştik. Giderken yağmur yağmadı. Ama duruş kalkış nedeniyle yine 1,5 saati geçti yolculuğum. Bir Yalvaç gezisi böylece tamamlandı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR