18 Ağustos 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Temmuz 2018 Perşembe 13:38

Belediye'den 400 Köpek İddialarıyla İlgili Açıklama

Belediye'den 400 Köpek İddialarıyla İlgili Açıklama
Belediyeden 400 Köpek İddialarıyla İlgili Açıklama

Isparta Belediyesi, sosyal medyada yer alan Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesine Isparta Belediyesi’nin 400 köpek bıraktığı, bu hayvanlara bakmadığı, hayvanların açlıktan birbirini yediği iddialarını yalanlayarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıkla şöyle; "Sosyal medyada bir grup tarafından gündeme getirilen Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesine Isparta Belediyesi’nin 400 köpek bıraktığı, bu hayvanlara bakmadığı, hayvanların açlıktan birbirini yediği iddiaları tamamen yalan, iftira ve gerçek dışıdır.

Şöyle ki;

Isparta Belediyesi hiçbir tarihte ne bu bölgeye ne de başka bir bölgeye sokak hayvanı bırakmamıştır. Söz konusu alan Isparta Belediyesi mücavir alan sınırındadır. Sınırda olması nedeniyle Isparta dışından bu bölgeye sokak hayvanları bırakılabilmektedir. Ayrıca söz konusu alan Deri Organize Sanayi Bölgesi olması nedeniyle sokak hayvanları için uygun bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi’ni yapan bir belediyenin sokak hayvanlarını bu bölgeye atması, bakmaması, kaderine terk etmiş olması asla düşünülemez.

5199 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik gereğince bizlere düşen görev; sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerin kayıt altına alınmasıdır. Bizlerde bu görev ve sorumluluk bilinciyle minik dostlarımıza hizmet vermeye gayret göstermekteyiz.

Tabakhane bölgesinde Isparta Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi olarak yürütmekte olduğumuz faaliyetleri özetleyecek olursak;

** Beslenme noktasına belirli aralıklarla besleme yapılmaktadır. Bu bölgede beslemeye yardımcı olan hayvan severlerin çağrıları dikkate alınarak bu bölgeye defaten tedavi amaçlı gidilmiştir ve gidilmektedir. O bölgedeki hayvanlar aç ve susuz kalmış olsalar kemikleri görünür şekilde zayıflamış kamburlaşmış ve yaşamsal aktiviteleri azalmış olurdu. Lakin videolarda görüldüğü üzere her biri gayet kilolu ve hareketlidir.

** Yeni açılmamıza rağmen merkez mahallelerde ve tabakhane bölgesinde çok hızlı ve çok sayıda kısırlaştırma yaptığımız kayıtlarımızda mevcuttur. Tabakhane bölgesinde çok sayıda köpek kısırlaştırılarak kanunun emrettiği şekilde tekrar alındığı noktalara bırakılmıştır. Tabakhane ve merkez mahallelerde hızla kısırlaştırma ve küpeleme faaliyetlerimiz program dahilinde devam etmektedir. Kısırlaştırma yapmadığımız gerçekleri yansıtmamaktadır. Şu da unutulmamalıdır ki bir arada yaşayan köpekler birbirleri ile oynama içgüdüsü ile kulak küpelerinin düştüğü görülmektedir.

** Yine aynı bölgede hayvanların uyuzlu ve hasta oldukları tedavi edilmedikleri iddiaları edilmiştir. Tabakhane bölgesinden gelen her ihbar anında değerlendirilmiş hayvan severlerle işbirliği ile hasta, zehirlenme ve uyuz gibi vakalara müdahale edilerek fotoğraf ve videolar ile kayıt altına alınarak arşivlenmiştir. Uyuzlu köpeklerin tedavileri ortalama 3 ay sürdüğünden dolayı tedavileri bulundukları ortamda yapılmakta ve köpeklerin özgürlükleri engellenmemektedir.

Son olarak sosyal medya üzerinden yayınlanan videoların bir kısmı eski tarihli, bir kısmında görüntüler Isparta’ya ait değil ve Isparta’da köpeklerin birbirini yemesi gibi bir olay kesinlikle meydana gelmemiştir.

Değerli hayvansever dostlarımızın Isparta Belediyesi’nin sokak hayvanları ile ilgili yaptığı çalışmaları bizzat belediyemizden öğrenmelerini önemle rica ediyoruz."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR