26 Eylül 2017 Salı

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Belediyeden ve Belediye Seçimlerinden Ne beklemeli?

02 Eylül 2013 Pazartesi 10:20

Belediyeden ve Belediye Seçimlerinden Ne beklemeli?

Belediyecilik 5393 sayılı kanunla belirlenmiştir. Bu kanun şu an yürürlükte olan en son kanundur. Daha önceki kanunda belediye yerel halkın maddi isteklerine (çöp, su, yol, kanalizasyon vb) cevap verirken bu son kanunla sosyal isteklerine de cevap verir/verebilir hale geldi.

Bir başka kanun da büyükşehir belediyesi kanunu. Bu kanun, büyükşehirlerin sınırları içine beldeleri de katarak hizmetin tek belediye eliyle yapılmasını ve götürülmesini ve böylece ülkeye tasarruf sağlanmasını amaçlıyor. Yeni büyükşehir belediyesi kanunu, küçük belediyelerin dar araç parkları, yetersiz personel ve günübirlik yetersiz çalışmalarına derman olmak üzere çıkarılmış bir yasa. Ülkemiz kamu yönetimi konusunda devrim yaptı desek yanılmayız yeni büyükşehir yasası ile.

Düşünün bir kere, Sütçüler ilçesinin Ayvalıpınar kasabası/beldesi var.  Araç parkı yetersiz, personeli on kişi kadar. Başkan ne yapar Ayvalı’da? Hangi yolu açar? Hangi yolu asfalt kaplar? Hangi yollarda yama yapar? Kanalizasyon ve arıtma adına kaynağını nasıl bulur? Hangi ekiple hangi projeler üretir? Belde sakinlerine hizmet adına neler yapar? Ankara’ya hangi sıklıkla gider ve hangi genel müdürlerin kapılarında bekler saatlerce? Hangi kaynağı koparır? Hangi projeyi yazar, çizer ve kabul ettirir?

Devletimiz ve hükümetimiz bu yeni kanunla bölük pörçük kaynakları ve araç parklarını bir yerde toplayarak daha bilinçli ve hızlı bir hizmet etmeyi arzuluyor. İşin de olması gereken bu idi verimlilik anlamında. Hatta ben orta ölçekli yakın illerin dahi bir araya gelerek büyükşehir olmalarını dahi savunuyorum. Böylece kaynağa ulaşmada sorun yaşamayacaklar ve hizmetler de imece gibi bir usulle daha hızlı gerçekleşecek.

Bu yasayı uygularken karşılaşılabilecek en büyük sorun, büyükşehirin geneline hitap edebilecek iyi belediye başkanları bulma işi. Zira, kendi halinde, kendi dünyasında, kendi estetiğine meraklı belediye başkanları büyük fotoğrafı iyi göremediklerinden, iyi de hizmet veremeyeceklerdir.

2014 yerel seçimleri şehrimiz Isparta için yine hareketli geçecek. AKP hariç tüm partiler adaylarını belirledi gibi. Süleyman ÇAKAN Saadet Partisinde, eski rektör ÇAKMAKÇI CHP’den, GÜNAYDIN da ailesinin istememesine rağmen “zorla” MHP’den aday. Bahçeli beyin Günaydın’ın adaylığını açıkladığında yakın aile çevresinin dakikalarca ayakta alkışlamaları ise perhiz/lahana turşusu ikilemini akıllara getirdi ama siyaset böyle bir şey işte.

Ispartamız, ülke fotoğrafında pek de parlak bir geçmişi olmayan, çok üretmeyen, çok çalışmayan, bankada para tutmayı seven, memur zihniyetli, siyaseti seven ve hep beklentiler içinde olan, iktidara yakın çizgi içinde olsa da siyasete çalım atabilecek bir seçmen görüntüsü veren bir geçmişe sahip il olarak. Bu yönüyle çoğu zaman ezber bozmuş şehrimiz Isparta. Doğru Yol iktidarında Altan Raşit CİVAN hamlesi, AKP iktidarında GÜNAYDIN hamleleri bu öngörüyü pekiştiriyor. Ak Parti genel merkezi tüm bu detaylardan haberdardır. Biliyordur. Ancak birileri metazori olarak birkaç ismi deklare ederlerse iş o zaman karışacaktır AKP için. Ak Parti ülke genelindeki seçmen profiline benzeyen adayları neden görmezden gelir ki? Oysa, orta halli, kamburu olmayan bir adayla daha kolay sonuca gidecekleri muhakkaktır. Büyükler daha iyi bilecektir umarım. 

Ziya ÖZTÜRK (Eğitimci-İlahiyatçı)

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR