22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Şubat 2013 Perşembe 06:18

Bir Başarı Öyküsü

Mevlana’nın baş aşçısı Ateş Baz-ı Veli adına düzenlenen Mutfak Kültürü Ödülleri programında derece alan Kebapçı Kadir işletmecisi Hüseyin Açıkalın, başarı öyküsünü anlattı.
Bir Başarı Öyküsü

Anadolu Halk Mutfağı Derneği'nin Mevlana'nın baş aşçısı Ateşbaz-ı Veli adına iki yılda bir düzenlediği Mutfak Kültürü Ödülleri, sahiplerini bulmuştu. Isparta’dan Kebapçı Kadir’in de katıldığı yarışmada Kebapçı Kadir’in 4. kuşak işletmecisi Hüseyin Açıkalın, Yöresel Mutfak Kültürüne Katkı Veren Lokantalar 2012 Başarı Ödülünü almıştı.ÖDÜLÜ ISPARTA HALKINA ARMAĞAN ETTİ
Gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya gelen, Kebapçı Kadir İşletmecisi Hüseyin Açıkalın, Kebapçı Kadir’in başarı öyküsünü anlattı. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, İl Genel Meclisi Üyesi ve Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir ve Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hasan Parlakyıldız’ın katıldığı programda konuşan Hüseyin Açıkalın, “21 aday içerisinde, 7 ayrı kategoride, 7 ayrı ödülden birine sahip olduğumuz bu ödülü ve memleketimin mutfağını temsil ederek bu ödülün gururunu yaşamayı, öncelikle; Isparta’da bizleri bu ödülü almamıza vesile olan Isparta halkına armağan etmek istiyorum” dedi.

BİZİ YALNIZ BIRAKMADILAR
Açıkalın, “29 Ocak tarihinde, İstanbul Lacivert Restaurant’ta Anadolu Halk Mutfağı derneğinin düzenlediği, Mevlana hazretlerinin baş aşcısı Ateş Baz-ı Veli adına düzenlenen “Mutfak Kültürü Ödülleri” programında Kebapçı Kadir olarak bir ödül almış bulunmaktayız. Öncelikle; Firmamızın almış olduğu bu ödül töreninde bizleri yalnız bırakmayan, mutluluğumuzu paylaşmak üzere İstanbul’a kadar gelerek bizleri onurlandıran, Isparta Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Günaydın beyefendiye, İl Genel Meclisi üyesi ve Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir beyefendiye, Aksu Kaymakamı İbrahim Özdel ve saygıdeğer eşlerine, Isparta Belediyesi Basın Müdürü Hasan Parlakyıldız beyefendiye ve İstanbul’da yaşayan Ispartalı işadamlarımıza, gazeteci köşe yazarı A.Zafer Arısoy beyefendiye, ayrıca Anadolu Halk Mutfağı dernek başkanı Adnan Şahin beyefendiye çok minnettar olduğumuzu bildirerek, Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.REKABET GÜCÜ
Açıkalın “Kebap sektörümüz, hedeflenen bölge, bölgesel rekabet gücü kavramı ve hedeflenen sonuçlara göre; Farklı kullanım alanlarına sahip bulunmaktadır. Rekabetin ; Hangi alanlara ve hangi amaçlara hizmet edeceği, ve gerekse hangi açıdan ele alınması gerektiği hususuna bağlı kalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayıdır ki; yaptığımız bu çalışmada; Güçlü firmaların göstermiş oldukları performans, projeler, deneyimler, yatırımlar, Kısaca; sektörümüzdeki rekabet gücü, bizleri kapsamlı bir şekilde, öncelikle “Kebapçı Kadir” markamızın, sonrasında, siz değerli hemşehrilerimizin bizlere verdiği güç, vizyonumuz, misyonumuz , 1851 den bugüne 4. Kuşak olarak aldığımız terbiye , titizlik ve iş ahlakımız ile birlikte, bu sektörde yol almanın mutluluğunu yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL HAK EDENLERE VERİLDİ
Kebapçı Kadir Markası’nın her geçen gün büyüdüğünü kaydeden Açıkalın, “Özellikle; Batı Akdeniz yani Teke Yöresi, Toroslar, Yörükler diyarı olan Isparta ilimizde, dedelerimizden kalan “fırın kebabı “ markamızı her geçen gün büyüterek, geliştirerek bu günlere kadar taşıyan yeni kuşaklara sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, ölenlere de Allahtan rahmet diliyorum. Mutlak üstünlüğe sahip olduğumuz yöresel ürünlerimizi misafirlerimizin tatmalarına, satın almaları zorunluluğuna, Gülen yüzümüzle hissettirerek, bölgemizde bu sektörde, Var olan vasıflı insan gücümüzü, teknik bilgi birikimimizi ve sosyal birçok faktörümüzü de misafirlerimize sunarak siz değerli hemşerilerimizin destek ve katkılarını gücünü arkamıza alarak ve bizlere yüklenen hemşehricilik bilinciyle, Anadolu Halk Mutfağı derneğinin Türkiye'de 81 il arasında 2 yılda bir yapılan, Mevlana’nın adı tarihe mal olmuş baş aşcısı “Ateş Baz-ı Veli adına, düzenlenen “Mutfak Kültürü Ödülleri “ hak eden sahiplerine verilmiştir” dedi.21 ADAY İÇERİSİNDEN
21 aday içinden 7 ayrı kategoride düzenlenen yarışmada ödül aldıklarını kaydeden Hüseyin Açıkalın, “21 aday içerisinde, 7 ayrı kategoride, 7 ayrı ödülden birine sahip olduğumuz bu ödülü ve memleketimin mutfağını temsil ederek bu ödülün gururunu yaşamayı, öncelikle; Isparta’da bizleri bu ödülü almamıza vesile olan Isparta halkına
armağan etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI GURMELERİN DİKKATİNİ ÇEKTİ
Söz konusu başarının uluslararası gurmelerin de dikkatini çektiğini belirten Açıkalın, “Konya, Adana, Gaziantep, Urfa, Trabzon gibi kendini ispatlamış mutfağında çok güçlü durumda olan iller arasında,ayrıca; Paşabahçe, Hisar, Thy,Beltur, Şirvan, Tire Kaplan, Kervansaray, Lale, Atila Dorsay, Nurçin Tay, Başaran Ulusoy, Vedat Minör gibi ünlülerin beraber karar verdikleri bir organizasyonla, Akdeniz bölgesinden “Kendi Yöresi ve Bölgesi Yemek Kültürü” alanındaki almış olduğumuz başarı ödülü,” bütün uluslar arası gurmelerin dikkatini çekmiştir” dedi.

BÖLGE TANITIMI AÇISINDAN ÖNEMLİ
Bölgenin tanıtımı açısından da son derece önemli bir başarı elde ettiklerini dile getiren Açıkalın, “Bu başarı ödülü, bölgemiz ürünleri tanıtımı açısından önemli olup, aynı zamanda; Isparta ilimizin tanınması, turizm değerlerinin bilinmesi, Bölgesel rekabet gücü kavramının amaca ulaşması, Ve buna bağlı ürünlerimizin satışını da fevkalade önemli görmekteyiz. Tesisimiz; Kebapçı Kadir ürünleri öncelikle ''fırın kebabımız, kabine pilavımız, sonrada yerel tatlılarımız olan tosmankara ve çakal helvaları'' ile dikkat çekmeyi başarmıştır” ifadelerini kullandı.

YENİ ÜRETİM TESİSLERİ YOLDA
Yeni açılacak üretim tesislerinin son aşamaya geldiğini de belirten Açıkalın, “ Tesisleşme konusunda sona geldiğimiz imalat fabrikamızın açılışını da, siz değerli hemşehrilerimizle beraber yapmak bizlere ayrıca mutluluk katacaktır diye düşünmekteyiz. Çevremizde istihdam yaratmak , Ürün çeşidimizin bolluğu ve zenginliğimizi fırsat bilerek, ekonomik aktörleri , bölgeye çekmek , geliştirmek , Hatta ; Bölgede tutmak amacındayız. Bu amacımız doğrultusunda, başarılı olduğumuz takdirde; Bölge insanımıza daha yüksek ,daha müreffeh Bir hayat standardı sunmuş olacağımızdan Hiç bir şüphemiz yoktur. Ürettiğimiz ve satışa sunduğumuz ürünlerimizde markamızın önemine binaen, Yeni ürünlerimiz için de uzmanlaşma mantığını ön planda tutmaktayız. Bu duygularla ; Sizlerle beraber bu ödülümüzün öncelikle Ispartamıza, Batı Akdeniz bölgemize ve Türkiyemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.BAKA’DAN DESTEK
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin de yaptığı kısa konuşmada “Bugün burada basın emekçilerini bir arada görmek son derece önemli. Kente hizmet etmenin çeşitli yolları vardır. İşte Kebapçı Kadir’de bu yollardan birini seçti. Isparta Kebabı bir çok yerde bilinmiyordu. Ama artık yavaş yavaş tanınmaya başladı. Gül, Halı, Demirel ve Kebapçı Kadir…. Artık son zamanlarda bu sıralama geçerli olmaya başladı. Ben Hüseyin bey ve ekibini yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

KRİTERLER SON DERECE AĞIR
Isparta Turizm Derneği Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyesi Fevzi Özdemir ise konuşmasında “Isparta’da başarıya ulaşan bir isme destek vermek önemlidir” dedi. Özdemir, “Bu yarışmaların kriterleri son derece ağırdır. Isparta’ya 4 defa geldiler. Hijyen, lezzet, yerellik ve servis sunum ekipleri titiz bir değerlendirme sürecinden geçirdiler. Ama Kebapçı Kadir bu kriterleri aşmayı başardı” dedi.

7 FİNALİST SEÇİLDİ
Yarışmaya 200’ün firma katıldı. Finale sadece 21 firma kaldı. 21 Firma içerisinden de 7 finalist seçildi. Yarışma hala devam ediyor. Yarışmanın kazananı uluslararası bir yarışmada Türkiye’yi temsil edecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR