26 Eylül 2017 Salı

Hasan Hüseyin AKAGÜNDÜZ / Ajans32

Bir Politika Yazısıdır...

11 Temmuz 2015 Cumartesi 15:32

Perşembeden başlayan hızlı trafik bakalım ne zaman dinginlik bulacak. 7 Haziran sonrası hemen herkesimde bir hayalkırıklığı yaşandığı kesin. Hükümetteki partinin böylesine oy kaybı beklenen bir durum değildi bazı kesimler için ama oldu. Diğer kesim ise daha fazla kayıp beklediğini alenen ilan etti. Ama kendini ana muhalefet diye tanımlayan partinin üst düzey yöneticilerinin yaptığı ‘’barajı geçsin diye malum partiye oy verdik’’ açıklamaları Cumhuriyetin mimarı olarak kendisini lanse eden bir partiye hiç yakışmadı.

Tabii ki tek başına hükümet olacak çoğunluğu yakalayamamışsanız asgari yada azami müştereklerde birleşebileceğiniz bir parti partneriniz olacaktır. Ama ortada küçük bir sorun var. MHP, hiçbir zeminde HDP ile birlikte olmayacağını açık ve net ifade etti. Bu açıklama sonrası ‘’MHP ile de bir masada otururuz’’ diyen HDP’yi aynı türden bir açıklamaya itti. Hatta MHP, kendisine –nasıl olabilecekse- sunulan Başbakanlık teklifli koalisyon teklifini gündemine bile almadı. Zira teklifi yapanlar 2 partinin VEKİL SAYISININ koalisyona yetmeyeceğini galiba gözden kaçırdılar. Yok kaçırmadılarsa MHP’nin HDP dış destekli bir hükümete de ılımlı bakmayacağını nasıl göremediler?

Bunlar ılımlı gösterilen siyasi atraksiyonlar,çalımlar.. BİZ TEKLİF ETTİK,KABUL ETMEDİLER! Yemediler.. Seçim sonrası da hükümet etmeye devam eden parti herkese açık davetiye ile gündeme geldi. ÖNŞARTSIZ GÖRÜŞMEYE VARIM. Dünyada örneği var mı bilmem ama benim bildiğim kadarıyla parti programları bile önşarttır. Matematiksel hesapları yada denklemleri görmez!

Bu durumda 45 günlük hükümet kurma takvimi başlamış oldu. Sonuç alınır mı? Bence EVET! Alınmalı da.. Zira millet kararını verdi. UZLAŞIN! Millet iradesine karşı durulmayacağını önceki seçimlerde gördük,yaşadık. İlk kez olmayacak bu.. Faturasını çok ağır ödetir Türk Milleti. Herkes bir aslını sorgulasa iyi olur,geriye dönük..

Eğer tüm çabalara rağmen hükümet kurulamayacak olursa, ne mi olacak? Tabii ki erken seçim. Peki Türkiyeyi erken seçime kim götürecek? Kurulacak bir muatabakat hükümeti. Peki bu hükümette kimler olacak? AKP,CHP,MHP,HDP. Biraraya gelmem diyenlerin hepsi biraraya gelecek,ortak kararlara imza atacak! Heyhat! Benim ülkem ne hallere getirildi.

Diyelim erken seçime gidildi ve diyelim ki emanet diye orantılanan oylar yuvalarına geri döndü. Ne olacak ki? CHP 2 puan artacak, MHP 2 puan artacak, HDP barajı geçemeyecek, AKP bence Doğu ve Güneydoğunun vekilliklerine ambargo koyacak ve büyük ihtimalle tek başına yine iktidar olacak! Ve bağımsız seçilmiş HDP’liler yine meclise gelecekler ve gruplarını kuacaklar.

Söyler misiniz, ne değişiyor bu tabloyla?

Herkes aklını başına alıp-yeniden düşünmeli. Siyasi entrikaları bir yana bırakıp-Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceği üzerine yoğunlaşmalılar. Her siyasi parti, kuruluşunda iktidarı hedefler, hedeflemeli de. Yoksa vizyonsuz çıkış başlangıçta çöküş anlamı taşır. O küçücük partilerinde inatlaşmak yerine artık levhalarını indirip-kendilerine yakın buldukları partilere iltihaklarının zamanıdır. Birleşince güçlü olunur. Bunu benden mi öğrenecekler?

Ben ülkeme ve Türk Milletine can-ı gönülden bağlıyım ve Türk Milletine mensubiyetten gurur duyuyorum. Seçim masraflarının geçim sıkıntısıyla kıvranan insanlarımıza yansıtılmasına tarafım. Gün bugündür. Kadir Gecesinin öncesinde dileğim o’dur ki: Ülkeme ve milletime hayırlı hizmetler üretecek

bir hükümet kurulma şansı vardır ve ben vatandaş olarak bunun en yakın sürede kurulmasından yanayım. ERKEN GENEL SEÇİM DİYE TUTTURANLAR BUNUN BEDELİNİ SANDIKTA ÖDERLER. Benden söylemesi. 1 oy 1 oydur ama yalnız olmadığımı düşünüyorum. Mutlu bayramlar herkese...

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR