24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Ağustos 2011 Pazartesi 18:01

Böbrek Nakil Sayısı Hasta Sayısını Karşılamıyor

SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, ülke genelinde her yıl 4-5 bin yeni böbrek hastası olduğunu, ancak organ bağışının, yeni hasta sayısını bile karşılamadığını bildirdi.
Böbrek Nakil Sayısı Hasta Sayısını Karşılamıyor

Sezer, yaptığı açıklamada, böbrek yetmezliğinin sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu söyledi. Sadece Isparta'da bir böbrek nakli merkezi gerektirecek kadar hasta olduğuna işaret eden Sezer, organ bağışında ise sıkıntı yaşandığını aktardı.

Binlerce insanın böbrek nakli konusunda beklenti içinde olduğunu anlatan Sezer, "Her yıl 4-5 bin yeni hasta ilave oluyor, ama ortalama bin-1500 arasında organ nakli yapılıyor, yapılan organ nakli, yeni hasta sayısını bile karşılamıyor. Türkiye'nin şu anda organ nakli konusunda bağış sayısını artırma zorunluluğu var" dedi.

Organ nakil merkezlerinin sayısının artmasıyla organ bağışı konusunda bilincin de artacağına inanan Sezer, SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde de bir organ nakli merkezi oluşturmak istediklerini aktardı.

-ORGAN NAKLİ İÇİN CERRAH İHTİYACI-

Başhekim Prof. Dr. Tuğrul Sezer, Isparta'da organ nakli merkezi için hasta potansiyelinin bulunduğunu, ancak cerrahi alanda yeterli altyapının olmaması nedeniyle nakil merkezi için girişimde bulunamadıklarını belirtti.

SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde özellikle böbrek nakli merkezi oluşturulabileceğini aktaran Sezer, nakil işlemlerin cerrahi bir işlem olduğunu, bu nedenle cerrahi alanda altyapının tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Sezer, "Böbrek nakli merkezinin ihtiyaç duyacağı yeterli hasta var, talep var, ısrar var, ama yetişmiş cerraha da ihtiyacımız var. Altyapının eksiksiz olması gerekir. Eksiklikler giderilir giderilmez organ nakli işlemlerine başlayacağız" diye konuştu.

Isparta'da organ nakli merkezi olduğu takdirde SDÜ Tıp Fakültesi'nin cazibesinin artacağını kaydeden Sezer, SDÜ'ye sadece Isparta'dan değil, diğer bölgelerden de hastaların geleceğini ifade etti.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR