21 Eylül 2019 Cumartesi

Kadir YAVUZ / Ajans32

Bölgelere Göre İmamlar Tayin Edilmeli!

13 Aralık 2018 Perşembe 20:55

Her bölgemizin insanı farklı sorunlarla karşımıza çıkıyor. Kimi bölgelerde cinayet fazla işleniyor, kimi bölgelerde küçük yaşta kızlar zorla evlendiriliyor, kimi bölgelerde nikâhsız birliktelikler oluyor, kimi bölgelerde fuhuş almış başını gidiyor, kimi bölgelerde uyuşturucu yaygın ve kimi bölgelerde ticari kavgalar çok oluyor.

Kimi bölge insanı çok sakindir, kimisi sinirlidir. Onun kızacağı bir trafik olayına diğeri kızmayabilir. En fazla trafikte ‘Sen yanımdan geçerken niye bana baktın!’ , ‘Sen beni nasıl geçersin!’ veya ‘Arkamdan bana neden selektör yapıyordun?’ deyip, sopaya sarılanların çoğunlukla yaşadığı bölgeler vardır. Kesinlikle bu toplumsal ve sosyal yaraların nerelerde, ne kadar yaşandığı istatistiklerle ortaya çıkarılabilir.

Mesela fazlasıyla kozmopolit olmuş Batı illeri ve hele özellikle İstanbul’da evlilik dışı birliktelikler yaşanıyor, sırf çocuk yapmak için hiç tanımadığı biriyle bir geceliğine birlikte olanların sayısı oldukça kabarık. Sonra kadına şiddet uygulanması olayı var ki, bu olayın her bölgede işlenmesi şart! Evlilik dışı birlikteliklerin yaşandığı bölgelere de özel yetişmiş imamlar tayin edilmeli… O imam, o bölgenin sosyal hastalığını sadece camide değil, toplumun içine girerek, insanlarla samimi olarak, her yerde işlemeli!

İmamın görevi 5 vakit namaz kıldırıp, evine çekilmek olmamalı. Namaz vakitleri haricinde esnafı işyerlerinde ziyaret etmeli. Dürüst, ahlaklı ticaretten yana sohbetler yapmalı. Ticaretin olmadığı yer var mı? O zaman, bilgi ve bilgilendirme konusunda her İmama ticari eğitim verilmeli.

Bazı yörelerimiz, turizm bölgesi… Buralarda neler yapabiliriz? Alışverişlerimizde turistleri aldatacak fahiş fiyata ürün satmak gibi veya bozuk kalitesiz mal satmak konuları işlenmeli. Bizim inancımıza, ahlakımıza ve kültürümüze ters düşen yaşantılarına uymamayı, onlarla gayri ahlaki yaşamaktan uzak durmayı, turisti şehvet kapısı olarak görmemeyi, sağlayacak, yaşantısıyla insanları yola getirecek imamları turizm bölgelerine göndermeli.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki en büyük hastalıklardan biri olan, çocukların küçük yaşta başlık parası alınarak evlendirilmeleriyle ilgili çalışmalar yapacak, en etkileyici uzman İmamlar buralara tayin edilmeli.

Camilerde, İmamların Kadına Şiddetten bahsettiklerine çok az tanık olmuşumdur. Kadın, şiddete maruz kalıyor. Eğitimlisi eğitimsizi eşini dövüyor. Eğitimli dedim, daha dün dinlediğim bir haberde eşi ayrılmak istediği için şiddet uyguladığı, uzaklaştırması olmasına rağmen evine gelip, tehditler savurduğu, uzaklaştırma verilmiş olmasına rağmen kadıncağızın arabasının tekerlerini bıçakladığı, hıncını alamayıp camına kocaman bir taşla vurduğunu haberlerde izlediğimde ve hele bir de bu şahsın öğretmen olduğunu duyduğumda resmen şok oldum. Şiddet haddinden fazla işlenmeli! Neden bu önemli ve de hayati konuyu anlatmaktan kaçarız. Bu konunun da hemen her bölgede vurgulanması gerekir. Toplumsal bir hastalık! Başkalarına gücü yetmeyen nice aciz ve kişiliksiz insanlar, evde ya eşini ya da çocuklarını dövmektedir. Aslında kadına şiddet, televizyon kanallarında özel haber programlar yapılarak, siyaset nasıl ki, UNUTMA diye hatırlatılarak, bizlere sık sık izlettiriliyorsa kadına şiddette UNUTMA programlarıyla her ay yapılabilir.

Çocuklarımızın eğitimlerindeki eksikliklere de değinmeliyiz. Aslında evde ebeveynlerin, okullarda öğretmenlerin, camilerde din görevlilerinin üzerinde durması gereken en önemli konulardan biri de bence bu! Çocuk, bir büyüğüyle karşı karşıya geldiğinde önce büyüğünün elini öpmesi öğretilecek. Minnacık çocuklar el öpmeye pek yanaşmıyor. El öpmekle ağız pis olmaz. Büyük adammış gibi tokalaşıyor. Dik dik duruyor.

Büyüklerine hizmet etme, toplu taşıma gibi vasıtalarda yer verme hele hele küfürden uzaklaştırmanın üzerinde duracak eğitimli uzman İmamlara çok ihtiyacımız var.

Şans oyunları, toto, loto, milli piyango gibi oyunların bırakılması çok çok anlatılmalı. Kim, ne kadar, üzerinde duruyor. O diyor, benim işim değil, öbürü diyor bu iş benim işim değil; senin benim işim değilse, kim yapacak bu işleri… Helal rızkımıza haram katacak her şeyden kaçınmalıyız. Bunun tehlikesinin farkında değil insanoğlu! Gelsin de, nereden gelirse gelsin, diyor. O zaman bu insanlara, bu tehlikeden uzak durmaları anlatılmalı. Bütün bu

tehlikeleri bilen ve haliyle insanı iyi tanıyan, nereden, nasıl onun gönlüne gireceğini bilen şuurlu İmamlara ihtiyacımız var.

Hele şu faiz illeti, neredeyse unutulmaya yüz tutmuş konulardan birisidir. En hayati konu, faiz konusu! Öyle cazip banka faizleri var ki, aylık veya yıllık yüzde 35 gibi filan yani adamın biri anlatıyordu, kulak misafiri oldum. 100.000 lirana banka yıl sonunda 35.000 lira oluyor. Haliyle parası olan hemen herkes bankaya yatırıyor. Ne para piyasaya giriyor, ne de parası olan ticaret yapmaya kalkıyor. Paralar bankada, sonra piyasadan nasıl iyileşme beklersin. Faizin getirisini bırakın, haramlığı anlatılmalı!

Batı yani kısa anlamıyla Avrupa ve daha da açıkçası Haçlı zihniyeti ve Siyonizm, Osmanlıyı yok etmeye karar verdiği zaman bizi bizden iyi bilen, inancımızı bilen, Kur’an’ın emirlerini bilen ve Allah’ın kullarından ne istediklerini bilen yani Kur’an’ın emirlerinin insanı bilgilendirme, hayatını kolaylaştıran bir ilme sahip olma, yol gösterici olduğunu öğrendikten sonra o kitaptan bizi koparabilmek için sahte din adamları aramıza sokarak, bizi bozdular. Sonra yenilgiler almaya başladık, öyle yenildik.

O halde, o bozulduğumuz yerden düzelmeye başlamalıyız. İnancını hayatına işlemiş bir din adamının konuşmasına, fazla çene yormasına, fazla laf etmesine gerek kalmaz. O yaşantısıyla çevresindeki insanları camilere çekecektir. Gençleri etrafına toplayacaktır. Çocukları yazın Kur’an kurslarına teşvik eden İmamları duyuyorum. Ödüllendiren, mükâfat veren, başarılı olanlara hediyeler veren, onları sevindirerek mutlu eden o imamları kutluyorum. Onların sayısını artırmalıyız.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR    sanalbasin.com üyesidir