24 Eylül 2017 Pazar

Kadir YAVUZ / Ajans32

Bu Ara İlçe Belediyelerini Dolaşıyorum...

06 Mart 2015 Cuma 14:48

Bu Ara İlçe Belediyelerini Dolaşıyorum… Öğlen Saati Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem’le Birlikteydik. 06 Mart 2015

Hafta başında yani pazartesi başladığımız ilçe gezilerine hâlâ devam ediyoruz. Ediyoruz diyorum, değerli gazeteci dostum ve tertibim M. Ali Çelik sayesinde, adeta bir haftalık ‘İlçe turuna’ döndü, bu gezimiz.

Böyle yoğun bir ilçe turu ilk defa yapıyorum. İlk nereden başladım tura, oradan yazıma başlayayım. İlk günü Atabey’de başladık. Atabey Belediye Başkanı Tevfik Atasoy makamında bekliyordu bizi! M. Ali Çelik, başkanı veya başkanları arıyor, sonra müsaitlerse görüşmeye gidiyoruz. Tevfik Atasoy’la görüşmemizde öyle oldu.

Mart, 2014’teki belediye başkanları seçimlerinden sonra birkaç ilçe belediye başkanını ziyaret ettimse de, böyle çok programlı bir ziyaret yapamadım. 3-4 başkan ziyareti yaptım ve öyle kaldı. Ötesine gidemedim.

Atabey’den Keçiborlu’ya geçtik. Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak’ı da ziyaret ettik. M. Ali Çelik’in işinin arasında, kendimi tanıtıyorum. Yaptıkları veya yapacakları festivallerde, dağıtabilecekleri yayınlanmış kitaplarımdan bahsediyorum. Tabii ki, öncelikle ilk tanışmamız hasebiyle birkaç kitabımı hediye ediyorum.

Kimisi ‘güzel bir çalışma, tebrik ederim’ diyor. Kimisi ‘olur, değerlendirelim’ diyor. Kimisi ‘hele ben bir okuyayım, ondan sonra biz sizi buluruz’ diyor.

Birisi 100 adet almışken, ne olduysa üç beş gün sonra ‘kendi yörelerinin folkloru’nden bahsetmiyor gerekçesiyle iade ettiler, kitaplarımı… Biz insanı anlatıyoruz, çoğu denemelerim insan içerikli, insan ilişkilerinden bahsediyorum. Herkesin hayatından mutlaka bir parça vardır, kitaplarımda’ dediğim bir başkan ‘Ne yapalım kardeşim, her kitabı da alamayız ki! Biz kitapçı mıyız?’ demesin mi?

Ama bunun yanında iki kitabımı hediye ettiğim bir başkan, 12. Kitabımda 2-3 gün içinde çıkıyor. Her şeyi hazır, ufak bir eksikliği vardı, o tamamlanıyor’ dediğimde, o da ‘O kitabın hazır olduğunda, onu da biz gelir alırız’ dedi. Bu jesti çok hoşuma gitti. Ben, bu ufak şeylerden çok mutlu olduğumu söylerim, bazıları bundan rahatsız olur, nedense!

04 Mart 2015 günü, sabah başlayıp, gece biten 4-5 ilçe belediyesini dolaştığımız en anlamlı gezimizi yaptık. Aksu Belediye Başkanı, Ali Kaya’yla görüşerek başladık, bu güne! Sonra sıra dağların, dar yolların, karların ve ormanlık alanların yani yeşilliklerin arasından süzülerek, Dedegül Dağı’nı teğet çizerek, Yenişarbademli ilçesine geldik.

Saat 11.55’filan gibiydi. Mesai bitti, bitecek. Başkan Mustafa Erdem, ‘Ne içersiniz?’ diye soran görevliye ‘Dur bakalım hele! Açlardır şimdi, önce yemeğe gidelim’ dedi. Bu bir inceliktir. Uzun yoldan gelene sorulur değil mi? ‘Aç mısınız, tok musunuz?’ Başkan Mustafa Erdem, bu Dedegül Dağı’yla, Karagöl’üyle, Pınargözü Mağarası’yla ve ünlü yaylalarıyla aralarda kalmış, yalancı cennet gibi ilçeyi kültürüyle, folklorüyle ve kendine has duruşuyla, güzel ahlakıyla yaşatmaya çalışıyordu.

Yemeğimizi yemiş, işlerimizi halletmiş, yola koyulmuştuk. Beyşehir Gölü’nün etrafını turlayarak, Şarkıkaraağaç ilçesine geldik. Belediye Başkanı İsa Çarakçı, uzun bir zaman bırakmadı. Sağ olsun, o da açlığımızı tokluğumuzu sordu. Ardı sıra gelen çay, kahve ve sohbet faslından sonra müsaade istedik. Yolumuz uzundu.

Daha öncede gittiğim, kendisiyle görüştüğüm, Yalvaç Belediye Başkanı H. Hilmi Tütüncü’yle buluştuk. Konuştuk. Makamdaydı. Saat 18.00 gibi, hâlâ yanındaydık.

Yol üzerinde Gelendost ilçesi vardı. İlçe belediye başkanını yoldan aradık. O da, Isparta’dan ilçeye yeni gelmiş. İlçe içinde bizi Hasır Kafe’de karşıladı başkan Mehmet Sezgin. Biz Yalvaç’ta akşam yemeğimizi yemiş, gelmiştik. Ama ısrarla ‘Aç mısınız, tok musunuz? Aç olup söylemiyorsanız, vebalim günahım boynunuza’ diyen güzelliğiyle gönül bağı kuruyor, başkan! Gönül kırma değil, gönül yapma olmalı değil mi, asıl amacımız.

Isparta’ya 100 kilometre filan vardı. Vakit bir hayli geç olmuştu. Kapıya kadar gelip, bizi yollayan başkan Mehmet Sezgin’e teşekkür edip, sarılıp, kucaklaşıp ayrıldık.

Elmasıyla meşhur şu ilçenin biraz değişmesi, gelişmesi lazım! Aynı yerde saymasın… Saymaz, diye düşünüyorum. Başkan Mehmet Sezgin’in bir şeyler katacağına inanıyorum.

Her belediye başkanlığına talip olan başkan da, mutlaka ilçesine bir şeyler katmak amacıyla adaylığını koyar ve seçilir. Hiç kimseyi, kötü niyetli olarak düşünemem. Hepsine de, başarılar diliyorum. İnşallah, ilçelerine faydalı olurlar.

Yol uzun olunca, haliyle M. Ali’yle birbirimize fıkra anlattığımız oluyordu. Bazen tertip, bazen de ben aklımıza geleni bir şekilde birbirimize anlattık. Yalvaç’tan geçerken tertibim, bir siyasetçinin girmiş olduğu seçimdeki başarısızlığından bahsetti. Siyasetçinin biri, ilk soyunduğu seçimde, hem de kendi ilçesinde sadece bir oy almış. Zamanla ünlü bir siyasetçi olmuş. Etrafında dinleyenleri çok olmuş. Onlara seçim anılarını anlatıyor. Anlatıyor da, o 1 oy aldığı seçimi anlatırken; ne diyor biliyor musunuz?‘O günleri hiç unutur muyum? Benim ilçede, yapılan seçimde bir oyla kaybettim.’

Arkadaşım diyor ki: ‘O gün, ben de oradaydım. Bu bir oyla kaybettim dediği seçimi bugün gibi hatırlıyorum. O zaman, sadece bir oy aldığı seçimi, bir oyla kaybetmiş gibi anlatıyordu. Orada gülemedim. Dışarıya kendimi zor attım. Kahkaha atıyordum. Ne siyasetçiler gördüm’ dedi.

100 kilometre ne çabuk bitmişti… Doğrusu hiç anlayamadım.

05.03.2015 tarihinde de Gönen Belediyesi ziyaretimiz oldu. Belediye Başkanı Ahmet Doğan'ı makamında ziyaret ettik. Ahmet Doğan yapısıyla Gönen'in meselelerinin üstesinden geleceğinin şimdiden işaretini verdi.

Haftaya Uluborlu, Senirkent ve Sütçüler ilçesi belediye başkanları ile görüşmelerim devam edecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR