21 Eylül 2017 Perşembe

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Bu İ.T Kimin?

10 Mart 2015 Salı 15:00

1880 yılında dönemin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit Han tarafından kurulmuş, Türk tarihinin ilk organize istihbarat teşkilatıdır. II. Abdülhamit Han: “Yabancı devletler kendi emellerine hizmet edecek kimseleri vezir ve sadrazam mertebesine kadar çıkarabilmişlerse, devlet emniyet içinde olamazdı. Doğrudan doğruya şahsıma bağlı bir İstihbarat Teşkilatı kurmaya, bu düşünce ile karar verdim. İşte düşmanlarımın Jurnalcilik dedikleri teşkilat budur.”

Hakan Fidan 26 Mayıs 2010 başlamış olduğu görevini 6 Şubat 2015’de Milletvekilliği aday adaylığı için istifa ederek, yerine 10 Şubat 2015’de İsmail Hakkı Musa (vekil) olarak tayin edilmişti. MİT Müsteşarlığından ayrılarak AKP’den aday adayı olan Hakan Fidan adaylığını geri çekti.

Hakan Fidan’ın aday adaylığına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sıcak bakmamıştı. Fidan AKP’den aday adaylığı başvurusunu geri çekmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Gördüğüm lüzum üzerine başvurumu geri çektim. Ülkeme ve milletime hizmet yolunda bundan sonra da verilecek vazifeyi yerine getirmeye gayret edeceğim” dedi.

Bunun üzerin dün Sayın Arınç: AKP”den milletvekilliği aday adaylığı için istifa ettikten sonra adaylık başvurusunu geri çeken Hakan Fidan’ın yeniden MİT Müsteşarı olarak görevlendirildiğini söyledi. Arınç, “Sayın Başbakan, Hakan Fidan’ı tekrar MİT Müsteşarı olarak görevlendirmiştir” şeklinde konuştu.

Dünkü oturumu yöneten Meclis Başkan vekili Meral Akşener, tansiyonun artması sonrasında oturma 15 dakika ara vermek durumunda kaldı. Arada, MHP Grup Başkan vekili Oktay Vural “Böyle rezalet olur mu” diye tepki gösterirken, AKP’li Mehmet Metiner muhalefet sıralarında ‘kepazeler’ diye bağırdı.

CHP’li Levent Gök tekrar söz alarak “Benim söylediklerim konusunda, MİT başkanının, MİT’e başkanlık edecek kişinin bütün partilere, Türkiye’nin 77 milyon insanına, herkese karşı eşit mesafede uzak ve yakın olması gerekir. Bir partiye geçiyorsunuz, ertesi gün Cumhurbaşkanı sizin milletvekili adaylığınıza karşı çıkıyor, Başbakan ‘olabilir’ diyor.

Böyle tartışmaların içerisinde zaten güvenilirliği kalmayan bir kişinin bugün gözlerinin içine soka soka, inatla MİT Müsteşarlığına getirilmesi kabul edilemez. Böyle bir uygulama devlet geleneğimizde yoktur,”Diye konuştu.

Velhasıl muhalefete göre AKP ve MİT iç içe oldu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR