23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Kasım 2013 Cuma 09:41

Bu İhale Hocanın Başını Derde Sokar

SDÜ’nün Isparta esnafını isyan ettiren sessiz sedasız apart ihalesine mahkeme yolu göründü. Ispartalı bir madencilik firması SDÜ yönetimi hakkında “İHALEDE USÜLSÜZLÜK” yapıldığı gerekçesiyle dava açma hazırlığında.
Bu İhale Hocanın Başını Derde Sokar

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) kampusüne yapılması planlanan 2 bin kişilik öğrenci apartı için yapılan ihaleye mahkeme yolu gözüktü. Isparta’da faaliyet gösteren Yankı Madencilik, söz konusu ihalenin usulsüz yapıldığı gerekçesi ile İdare Mahkemesi ve Hukuk Mahkemelerine dava açma hazırlığında.

DAVA GEREKÇELERİNİ ANLATTI
Yankı Madencilik yetkilisi Sabahattin Turan düzenlediği basın toplantısında dava gerekçelerini gazetecilere anlattı. SDÜ yönetimini Isparta’dan kopuk davranmakla suçlayan Turan, hukuksuzca yapılan ihalenin iptal edilmesini istedi.

EĞİTİM ALANI EĞEİTİM ALANI OLARAK KULLANILIR
Turan açıklamasında “SDÜ Rektörü Sayın Hasan İbicioğlu’nun gündemi meşgul eden apart projesi Isparta esnafının geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden üniversiteye dava açıyoruz. Kamulaştırma yasalarının ilgili maddeleri gereği kamu yararı göz edilerek, amacına uygun kullanılması gereken alanlar ne yazık ki bu amaca uygun kullanılmamaktadır. Eğitim alanı olarak kamulaştırılan bir alana AVM, apart, akaryakıt istasyonu olarak kullanmak söz konusu olamaz” dedi.

KAPILARINI ISPARTA’YA AÇ
SDÜ Rektörü İbicioğlu’na başta Vali, Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve ilgili diğer oda başkanlarıyla birlikte hareket etme ve birlikte karar alma tavsiyesinde bulunan Sabahattin Turan, “Artık SDÜ kapılarını Isparta’ya ve Ispartalılara açmalıdır” dedi.

USÜL VE YASALARA AYKIRI
İdare Mahkemesi ve Hukuk Mahkemelerine açılacak davayı Av. Ercan Çimenkaya’nın takip edeceğini ve dosyaların hazırlandığını dile getiren Sabahattin Turan, “SDÜ kendi uhdesinde bulunan 20 civarında arazinin tevdit edilerek ihaleyi gerçekleştirdi. Ancak söz konusu ihale usul ve yasalara aykırıdır. Kanunun aradığı şartlar gerçekleşmemiştir” diye konuştu.

İPTAL EDİLMESİ GEREKİR
2886 sayılı İhale Kanunu’nun 17. maddesine göndermede bulunan Turan, “”İhale ilanının ne şekilde yapılacağı açıktır. Ancak söz konusu ihale buna uygun değildir. İrtifat hakkı ihalesi şekil yönünden hukuka aykırıdır ve iptal edilmesi gerekir” dedi.

İLAN EKSİK TANZİM EDİLMİŞ
İhale ilanının eksik tanzim edildiğini ileri süren Yankı Madencilik yetkilisi Sabahattin Turan, “İhale ilanı eksik tanzim edilmiştir. İhale ilanında hangi işin ihale edildiği bile açıklanmamıştır. Üniversite yönetimi açıkça ihale kanununa muhalefet etmiştir” ifadelerini kullandı.

REKTÖR İYİ NİYET GÖSTERGESİNDE BULUNMALI
Turan, “SDÜ Rektörü Sayın İbicioğlu’ndan öncelikle üniversiteyi kapalı bir kutu gibi değil, Isparta ile barışık olarak idare etmesini talep ediyoruz. Söz konusu ihalenin iptal edilmesi rektörümüzün Isparta halkına karşı iyi niyetinin bir göstergesi olacaktır” dedi.ajans32

YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ
Yankı Madencilik yetkilisi Sabahattin Turan, sözlerini “Başta Vali, Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, Esnaf Odası Başkanı olmak üzere ilgili kişileri göreve davet ediyoruz. Bugüne kadar sanayi ve turizm konusunda ilerleyememiş bir şerhiz. Asker ve öğrenciye bağlı bir ekonomimiz var. Bu konular bile göz önüne alındığında yapılan yanlıştan bir an önce dönülmenin acil bir ihtiyaç olduğu görünmektedir” diye noktaladı.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 27 yorum yapıldı.
    YAZARLAR