25 Eylül 2017 Pazartesi

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Bu Şehri Harekete Geçirecek Belediye Başkanıdır

24 Ekim 2014 Cuma 18:11

Sevgili okurlarım, bugün Isparta’da gelişen spor olaylarını tek tek yorumlayacağım.

Isparta’da spor işiyle uğraşan herkesin derdi sponsorluk. Hangi başkanın, hangi yöneticinin, hangi antrenörün, hangi sporcuyla sohbet etsek sponsorluk konusunda dert yanıyorlar. Ya da destek göremediklerini ve belediye ile kent büyüklerinin ilgisizliğinden yakınıyorlar. 10 yıldır bu mesleğin içindeyim. Öyle başarılı sporcular ve antrenörler vardı ki ellerinden birileri tutsaydı bugün milli sporcularımız kat ve kat fazla olurdu.

Örneğin Yıldızspor diye bir kulüp var. Voleybolda neredeyse girdiği bütün İl Birinciliği Turnuvalarında şampiyon olmuş. Ödülü kuru bir kupa ve madalya. Takımın geliri mi var yok birkaç kişinin sırtında gidiyor. Hatta şampiyon olmalarına dahi sevinmiyor, çünkü gruplar var. Grup demek masraf demek. Bunun bir kısmı karşılanıyor. Bir kısmı ise cepten.

Amatör kulüplere gelelim, lisans paraları, saha ücretleri, forması derken yine birkaç kişi savaşıyor. Bırakın başarıyı, sahaya dahi zor çıkıyorlar. Kurum takımları dahi çekilirken mahalle takımları ise savaşıyor.

Kulüplerin ve sporcuların arkasında mutlaka bir belediye desteği olmalı. Düzenli gelir kaynakları olmadığı sürece Isparta’da spor böyle geçmiş böyle gidecektir. Isparta Belediyesi’ne gelelim: Bir güreş ve atletizm takımı var. Tam anlamıyla destek veriyorlar mı? Bence dostlar destek verdiğimizi görsün zihniyetiyle hareket ediyorlar.

Amatör futbola ise destekleri var mı? Son yıllarda takımlara malzeme yardımını da unuttular. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen törende Amatör Spor Haftası’nda spor kulüplerine malzemeleri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından verildi.

Tesis derseniz futbol adına bir Milli Egemenlik Sahası var. O da bakımsız. Amatör kulüpler, antrenman yapacak bulamazken bir de bu sıkıntılar yöneticileri ümitsizliğe itiyor. Bir an önce Milli Egemenlik durumuna el atılmalıdır. Şimdi profesyonel ligde takımımız yok diye herkes hayıflanıyor. Amatörün kötü olursa profesyonel ligde zaten takım olmaz. Allah aşkına hafta sonu Milli Egemenlik Sahası’nda bir amatör maç izleyin. Kalite mi? Takımların durumu içler acısı.

İşte Isparta sporunun hali bu? İmkan verilmiyor, saha, malzeme ve gelir yok. Halbuki diğer illere bakın Isparta’nın sporda ne kadar geri kaldığını göreceksiniz.

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Eğirdirspor’u BAL’a taşıdı. İlçedeki tüm spor faaliyetlerini destekliyor. Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak’da sporun destekçi başkanlarından. Başka sporu seven başkan var mı? Varsa uyarın beni.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta’da spor dediğinizde kaçıyor. Bir oluşum olacak oluyor, Ispartalı ve büyükşehirlerdeki hemşerilerimiz belediyenin spora bakış açısından dolayı vazgeçiyorlar. Onlar istiyorlar ki belediyede işin bir ucundan tutsun. Gelir kaynakları yaratılması konusunda beklentileri var. Bir belediye başkanı istesin, Isparta bırakın 3. Ligi, 1. Lige çıkmak çok zor değil. Isparta şehri bunu fazlasıyla kaldırır. İlçe belediye başkanlarının yaptığı koca şehir yapamaz mı?

Alın size Türkiye Voleybol Federasyonu’nun düzenlediği Erkekler 2. Voleybol Ligi A Grubu’nda mücadele eden Isparta Sportif Gençlik ve Spor Kulübü. 2. Lig’de. 1. Lige çıkılmış olsa bütün ulusal basının gözü burada olacak. 3-0’lık TOFAŞ maçında gördüm ki 6 Mart Spor Salonu tıklım tıklım. Isparta ilk kez böylesine tek yumruk olmuş. Protokol tribüne bakalım,

AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfun, Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, Ispartaspor’un efsane başkanı Atakan Yazgan ve işadamları var. Demokrat Parti Belediye Başkanı ile AK Partili Vekil yan yana izliyor. Spor birleştiriyor. Hangi görüşten olursa olsun spor birleştiriyor.

Spor kamuoyu, Sayın Belediye Başkanı Günaydın’ı en azından tribünlerde görmek istiyor. Bu şehri harekete geçirecek belediye başkanıdır. Isparta futbolunun, voleybolunun vb. diğer spor dallarında başarı sağlanması isteniliyorsa bu şehrin dinamikleri ilk önce harekete geçecek. Örneğin Isparta’nın sorunları adına toplantılar yapılıyor. Sporda gündeme alınmalı. Halk sporu seviyor ve haftada bir de olsa bir sosyal faaliyet istiyor.

Bu birliktelik sağlanırsa Isparta’da güçlü firmalar var. Sponsorluk desteği verecek işadamlarımız var. Yeter ki bu birlikteliği sağlayalım. Isparta spor kamuoyunun artık dayanacak gücü kalmadı. Bu vurdumduymazlık devam ederse Isparta’yı hiç de iyi günler beklemiyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 9 yorum yapıldı.
    YAZARLAR