18 Ocak 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 Mart 2017 Salı 20:48

Bugünkü FETÖ Duruşmasında Yaşananlar

Bugünkü FETÖ Duruşmasında Yaşananlar
Bugünkü FETÖ Duruşmasında Yaşananlar

Isparta'da FETÖ-PDY soruşturması kapsamında açılan 129 sanıklı davanın duruşmasına tutuklu sanık eski Isparta Valisi Memduh Oğuz’un HTS kayıtlarına ilişkin açıklamaları damga vurdu. Oğuz,  eski Rektör İbicioğlu için ‘Bana saygısızlık yapmadı” derken,  kendisini aslında bu davanın bilirkişisi olması gerektiğini söyledi 

Isparta'da FETÖ-PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve aralarında eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, eski Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan İbicioğlu, bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 49'u tutuklu 129 sanığın yargılanmasına devam edildi.  Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliye konferans salonunda yapıldı. Akşehir Cezaevinde bulunan tutuklu eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Davanın bugünkü duruşmasında sanıkların HTS kayıtları okundu. Kayıtlarla ilgili sanıkların savurmaları istenerek telefon görüşmelerini kimlerle hangi amaçla yaptıkları soruldu. HTS kayıtları ile ilgili savunmasın veren sanık eski Vali Memduh Oğuz ilginç bir ifadede bulunarak “Ben bu davanın aslında bilirkişisi olmam lazım” dedi

KENDİ TELEFONUMU KULLANDIM

Mülki idare görevi yaptığı boyunca devletin telefonunu kullanmadığını kendisine ait cep telefonunu kullandığını Isparta’ya geldiğinde de cep telefon numarasını basına ve kamuoyuna açıkladığını belirten Oğuz, “ Bana gelen aramalara cevap verdim. Cevapsızlara da döndüm. Bayram ve kandillerde de 3 binden az mesaj atmadım” dedi.

İBİCİOĞLU İLE 265 DEFA GÖRÜŞMÜŞ

Davanın sanıklarıyla yaptığı görüşmeleri açıklayan Oğuz,  265 kez görüştüğü eski  SDÜ rektörü davanın tutuklu sanığı Hasan İbicioğlu için, “Bana saygısızlık yapmamış benden 20 yaş küçük biri. Üniversite şehir bütünleşmesini sağladık.  Kendisi benim valilik  yaptığım dönmede üniversitenin rektörüydü” dedi .  Sanık Bedri Ayhan’la da o dönem Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Meclis  Başkanı olması nedeniyle tüm protokol ve açılışlara katıldığı için görevi gereği yakın temas sağladıklarını belirten Oğuz, işadamı tutuklu sanık Ali İhsan Altınok için de “2011 yılından itibaren her Cuma mutlaka kendisi beni aramıştır. Tebrik mesajlaşmaları olmuştur. Bu 5 yıl devam etti” diye konuştu.

GÜZEL BİR ARKADAŞTIR

Ulu Cami’de Cuma namazı sonrası davanın sanığı işadamı Ahmet Tahir Bakal’ın işyerine uğrayarak çay içtiğini ve tanışıklığını buradan geldiğini aktaran Oğuz,  yine sanık Adem Demiralay’ı da hem IYAŞ’ın idarecisi hem de bir sivil toplum örgütünün başkanı olması nedeniyle Valilikle ilişkisi olduğundan görüştüğünü belirterek “Güzel bir arkadaştır” dedi.  Oğuz. Aslında bu davanın bilirkişisi olması gerektiğini söyledi.

SARIKAYA BU YAPIYA KARŞI DURMUŞ BİRİDİR

Davanın tutuklu sanığı dönemin İlahiyat Fakültesi Dekanı Talip Türcan ile görüşme nedenini açıklayan Oğuz, “Ben ilahiyata meraklıyım. Özellikle tefsir konusunda kendisiyle görüşürdüm” derken,  sanık işadamı Salih Sarıkaya için de “Çok değer verdiğim bir kişiliktir. Bu yapıya karşı durmuş biridir. Kendi evladım gibi gördüğüm herkesin yardımına koşan kaliteli bir adamdır” dedi.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI İÇİN BASTIRILAN BİLETERİ SATMALARI İSTENMİŞ

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise,  Mahkeme Başkanı  Mustafa Yazıcı, daha sonra farklı dosyalarda şüpheli olan kişilerin ifadelerini  okudu.  Şüpheli K.E,  okunan ifadesinde sanık Osman Demirhan'ın 2012'de Isparta'da "il imamı" olduğunu  belirterek, “ Zaman zaman toplantılarına katılırdım.  Toplantılarda yurt içi ve yurt dışındaki okullar için para, daha sonra da Türkçe Olimpiyatları için bastırılan biletlerin satılmasının istendi” ifadesinde bulundu.   Şüpheli İ.E de toplantılarda Türkçe olimpiyatları için bastırılan biletlerin,  burada bulunanlara dağıtıldığını ve bunların satılmasının istendiğini, aksi  halde bilet paralarını kendilerinin vermek zorunda olduğunun söylendiğini  aktardı.

HOCA DEME ŞUNA

Bir diğer şüpheli T.B,  de bir arkadaşının aracılığıyla katıldığı bir toplantı da Osman Demirhan'ın  toplantıda bulunanlara Fetullah Gülen'e ziyaret edilmesi için vize alması gerektiğini, daha sonra himmet  adı altında para istediğini ifade etti . T.B'nin ifadelerinin okunmasının ardından suçlamaları kabul etmeyen Osman Demirhan,  “Amerika'ya vize almak kolay mı?” diye sordu.  Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı, “Sen Amerika'dan gelirken yakalandın mı” diye sordu.  Demirhan da, “Her Amerika'ya giden Fetullah Hoca ile ziyaret etmek zorunda mı” dedi.  Mahkeme Başkanı Yazıcı, Demirhan’a  “Hoca, deme şuna” diyerek tepkisini dile getirdi.  Şüpheli Ş.Ö de  dönemin Isparta Valisi Memduh Oğuz'un davetiyle Mozanbik'e gittiğini, havalimanına gittiklerinde Osman Demirhan'ı gördüğünü, o anda bu gezinin örgütün gezisinin olduğunu anladığını ifadesinde anlattı.  Ş.Ö, gittikleri yerde örgüte ait okulların gezildiğini de söyledi .

Duruşma yarına ertelendi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR