20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Ekim 2013 Cumartesi 10:30

Bunun Adı Şark Kurnazlığı

YSK 1 Ocak 2014 tarihinden önce aday adaylarının reklam faaliyetlerini yasakladı. Peki bu yasak şark kurnazlığıyla Isparta'da nasıl delindi?
Bunun Adı Şark Kurnazlığı

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle siyasi partilerde aday adayları da çalışmalarına hız kattı. YSK’nın 1 Ocak öncesi aday adaylarının reklamı yasak demesine rağmen, ‘aday adayı’ ibaresi kullanmadan şark kurnazlığı yapan da var, aday adayı diyerek yasağı delen de…

Yerel seçimler öncesinde siyasilerin çalışmaları da hız kazandı. Özellikle bayram tatili sonrasında kenti yoğun bir seçim çalışması bekliyor. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu’nun 1 Ocak tarihinden önce aday adaylarının reklam yapmalarını yasaklamasına rağmen bazı aday adaylarının şark kurnazlığı yararak ‘aday adayı’ ibaresi kullanmadan reklam yapması yada açıktan aday adayı ibaresi kullanarak yasağı delmesi dikkat çekiyor.

AK Parti’den aday adayı olacağı tahmin edilen ve daha önceki seçimlerde de aday adayı olan, kendisi Ankara'da ikamet eden bir aday adayı otobüs duraklarına verdiği bayram kutlama mesajı tam bir şark kurnazlığı olarak yorumlanıyor. 

Aday adayının “Saygıdeğer hemşerilerim Kurban Bayramınız Kutlu Olsun” yazılı ve resminin bulunduğu afişin üzerine “AK iller, AK eller, Marka şehirler” gibi sloganlara yer vermesi ve bu sloganlardaki ‘AK’ ibaresinin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurumsal renkleriyle yazılması dikkatlerden kaçmadı.

Öte yandan yine AK Parti aday adayları arasında yer alan, bir başka adayın da çeşitli mahallerde ve AVM önlerinde kendini tanıtıcı broşür dağıtması da Isparta’da YSK yasaklarının nasıl delindiğini gözler önüne serdi.

İŞTE O KARAR

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:
2972 sayılı Mahalli İdareler ve Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Kanunu’nun 8.maddesinde; mahalli idareler seçimlerinin beş yılda bir yapılacağı belirtilmiş olup, her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak gününün seçimin başlangıç tarihi, aynı yılın Mart ayının son Pazar günü de oy verme günü olduğu belirtilmiştir. Buna göre de 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan "Mahalli İdareler ve Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi”nin başlangıç tarihi 1 Ocak 2014 günüdür.
2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 43. maddesinde, önseçimde propaganda ile ilgili hükümler düzenlenmiş olup, bu maddenin birinci fıkrasına göre; aday yoklamalarına katılan aday adayları için propaganda yapmak amacı ile açık hava toplantıları, örf ve âdete göre sohbet toplantısı sayılanlar hariç olmak üzere kapalı salon toplantıları tertiplenemeyecek, duvar ilânı, el ilânı ve her nevi matbua, ses ve görüntü bantlarıyla propaganda yapılamayacaktır. Aynı maddenin ikinci fıkrasında ise, siyasi partilerin,tüzüklerinde gösterilmek kaydıyla aday adayları için bunların vereceği bilgileri de esas alarak aday adaylarının meslek veya sanat hayatlarındaki derece, başarı ve eserlerini memlekete yaptığı hizmetleri gösterir vesikalık fotoğraflarını taşıyan matbualar bastırıp dağıtılabileceği, aday adaylarının soyadı alfabe sırasına göre düzenlenecek benzer bilgileri içeren matbuaların sandık başlarına asılabileceği hüküm altına alınmıştır.
…………….
S O N U Ç:
Açıklanan nedenlerle;
1- Seçim bürolarının, ancak seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren açılabileceği, aday adaylarının bu tarihten önce seçim büroları açmalarının mümkün olmadığı, aday adaylarının kendilerini tanıtıcı ilân, afiş, pankart asamayacakları, matbua dağıtamayacakları, sadece siyasi partilerce önseçim döneminde tüzüklerinde gösterilmek kaydıyla aday adayları için, bunların vereceği bilgilerin de esas alındığı aday adaylarının meslek veya sanat hayatlarındaki derece, başarı ve eserlerini, memlekete yaptığı hizmetleri gösterir vesikalık fotoğraflarını taşıyan matbualar bastırılıp dağıtılabileceği, aday adaylarının soyadı alfabe sırasına göre düzenlenecek bilgileri içeren matbuaların (önseçimde) sandık başlarına asılabileceği yönünde görüş bildirilmesine,
2- Karar örneğinin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilmesine, 4/9/2013 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 6 yorum yapıldı.
    YAZARLAR