22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Kasım 2014 Perşembe 21:02

Çalışanın Maaşına Devlet Garantisi!

Maaşlı çalışansanız ve maaşınızı alamıyorsanız bu haberi mutlaka okuyun!
Çalışanın Maaşına Devlet Garantisi!

İşyerlerinin mali anlamda sıkıntıya düşmesi, çalışanlarını da doğrudan etkiliyor. Çalışanlar maaş alamama durumuyla karşı karşıya kalabiliyor. Ancak çalışanlar çaresiz değil. Şirketi zora düşen ya da iflas eden çalışanların imdadına devlet yetişiyor.

Şirketin zora düşmesi ya da iflas etmesi durumunda çalışanların maaşının devlet garantisi altında olduğunu belirten İŞKUR İl Müdürü Hüseyin Ergin “İŞKUR bünyesindeki fon, maaşını alamayan işçilerin 3 aylık ücretini ödüyor. Çalışanlar için, görev yaptığı şirket iflas eder ve kapanma durumuna gelirse, belirsizlik ortaya çıkıyor. Şirketin çalışanının alacağını ödeme imkanı ve ihtimali ortadan kalkıyor. İşverenin ücretleri ödeyemeyecek duruma düşmesi, iflas etmesi ya da iflas ertelemesi istemesi gibi hallerde çalışanın imdadına devlet yetişiyor” dedi.

SON 1 YIL ŞARTI
Zordaki işyerinde son 1 yıldır çalışıyor olanlar, İŞKUR bünyesindeki Fon'a başvuru yaparak, 3 aylık maaşlarını kesinti olmadan alabileceğine dikkat çeken Ergin “Geriye doğru ücretler verildiği için de çalışanın o firmayla iş sözleşmesinin sürüp sürmediğine bakılmıyor. Yani işten ayrılmış olunsa da, alınamayan ücretleri devlet ödüyor. İşverenin düştüğü durumla ilgili belgeleri (haciz tutanağı, iflas kararı, mahkemenin verdiği iflas erteleme kararı ve alacak belgeniz gibi) İŞKUR'un ilgili birimine götüren çalışanlar, başvurduğu ayın sonuna kadar net ücretini alıyor” dedi.

ÜST SINIRA DİKKAT!
Ergin “Yüksek ücret alanlar için bu fonda bir sınır da var. 5510 sayılı Kanun'un 82. Maddesi gereğince, asgari ücretin 6.5 katından fazla olamıyor. Asgari ücret düşünüldüğünde de bu rakam brüt 7 bin 371 liradır. Yani günlük kazanç üst sınırı 245.7 TL” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR