23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Eylül 2015 Perşembe 16:17

Çanakkale'de 160 TL Isparta'da Bedava

O Aslında Çok Lüks...
Çanakkalede 160 TL Ispartada Bedava

AJANS32 HABER MERKEZİ

Kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği ıhlamur artık lüks oldu. Geçen yıl kilosu 60 TL olan ıhlamurun fiyatı 160 TL’ye kadar yükseldi.

Yukarıda söz ettiğimiz fiyatlar Çanakkale'ye ait. Ancak, yurdun bir çok noktasında ıhlamur fiyatları aşağı yukarı benzer düzeylerde.

Kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği ıhlamurun fiyatı astronomik derecede arttı. Çanakkale’nin Biga, Çan, Yenice ilçelerinde yetişen ıhlamurun kilosu 150 TL’ye yaklaştı.

Toplamasının zorluğu, ihracatın artması ve ıhlamur azalması sebebiyle fiyatların anormal derecede arttığını söyleyen satıcılar şaşkına döndü.

Çanakkale’de baharatçılık yapan Hasan Aksoy, geçen yıl 60 TL’den satılan yaprak ıhlamurun 100 TL’ye, çiçek ıhlamurun ise 120-160 TL’ye satıldığını söyledi.AJANS32

Fiyatların fahiş artışını ıhlamur toplamanın zorluğuna bağlayan Aksoy, “Ihlamurun ağaçtaki ömrü kısa. Toplaması çok zor. Tahminime göre yurt dışına satışı da arttı. Artık eskisi gibi bol da bulunmadığından fiyatları astronomik derecede yüksek. Şu an 100 TL ile 120-160 TL arasında satmaya başladık” dedi.

Oysa Isparta'da hemen hemen her yerde karşınıza bir ıhlamur ağacı çıkıyor.

Belediye başkanlığı sürecinde 60 bin adedin üzerinde ıhlamur ağacı dikildiğini ve şu anda ilk diktikleri ağaçların 10-15 yaş arasında olduğunu aktaran Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, ıhlamur ağaçlarının çiçek verdiğini ve toplanılması gerektiğini hatırlatarak vatandaşlara çağrıda bulunmuştu.

Günaydın, “Buradan Ispartalı hemşehrilerimize çağrıda bulunuyorum. Halkımız bu haftayı ıhlamur toplama haftası yapsın. Ihlamurların dallarının kırılmadan vatandaşlarımız tarafından toplanmasını istiyorum. Ihlamurların sehpalar kurularak en üst dallarına kadar toplanmasını diliyorum. Çok değerli bir bitki. Ihlamurlar tüm Isparta halkının malıdır” açıklamalarını yapmıştı.

Ispartalı bir çok vatandaş Haziran ayında Başkan Günaydın'ın çağrısına kulak vererek ıhlamur toplamıştı.www.ajans32.com

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR