23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Haziran 2011 Çarşamba 21:05

Çay İçenlere Müjdeli Haber

Yapılan bir araştırma çay tiryakilerine müjdeli haber veriyor.
Çay İçenlere Müjdeli Haber

Hipertansiyon, diğer bir deyişle kan basıncı yüksekliği, ülkemizde her dört ölümden birinin nedeni. Hipertansiyon, beyin kanamasına yol açıyor, böbrekleri bozuyor, kalbe ciddi zarar veriyor.

Ülkemizde her 10 kişiden 3'ü hipertansiyon hastası ya da hipertansiyon riski taşıyor. Çin'de yapılan bir araştırma ise çay tiryakilerine müjdeli haber veriyor.

Çay, bilinenin aksine hipertansiyon gelişme riskini azaltıyor. 1507 Çinli üzerinde yapılan araştırmada, yeşil ya da siyah çay tüketimi ile hipertansiyon ilişkisi takip edilmiş. Çok çay içenlerin yüzde 65'inde hipertansiyon gelişme riskinin azaldığı gözlemlenmiş.

Bezmi- Âlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Göktekin özellikle yaz aylarında hipertansiyona dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü aşırı su ve tuz kaybı ani kan basıncı düşmelerine yol açıyor. Dolayısıyla çok sıcak havalarda olabildiğince dışarı çıkmamalı ve bol bol sıvı alınmalı. Tuzlu gıdaları tüketirken de aşırıya kaçmamak, alkol ve sigarayı bırakmak gerekiyor

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR