22 Eylül 2017 Cuma

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Cebinizi Düşüneceğinize Takımı Düşünün!

26 Aralık 2012 Çarşamba 11:01

Isparta Emrespor’da geçtiğimiz sezonla bu yıl arasında o kadar çok fark var ki başarısızlıkta da bu ayrıntılar etkili oldu. Geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Futbol Ligi 7. Grubu lider tamamladıktan sonra yılların Muğlaspor’unu ekstra Play-Off’ta 1-0 mağlup eden, Türkiye’de bir ilki başaran kırmızı-şimşeklerde bu yıl işler hiç de iyi gitmiyor.

            Geçtiğimiz sezon Akdeniz Bölgesi’nin şampiyonluklarıyla tanınan deneyimli çalıştırıcısı Sait Taş ve 18 öğrencisiyle harikalar yaratarak mutlu sona ulaşılmasının ardından bu sezon ise profesyonel çalışmalar yapılması beklenirken tam da zıt gelişmeler yaşandı. Düğün salonlarında yatarak, zaman zaman büyük sıkıntılar çekilmesine rağmen amatör ligde profesyonelce işler yapan takım, tarihi başarıya imza atarken yönetimsel sıkıntılar çok fazla yoktu.

            Geçtiğimiz sezon tribünler tıklım tıklım olurken, kilometrelerce uzaklıkta bulunan, Uşak’taki finale çıkarma yapan taraftarın futbol aşkının ödülü olarak verilmişti şampiyonluk. Ama ne yazık ki yanlış politikalar yapıldı. Örneğin; Emrespor Isparta’ya mal edilemedi. Bu şehrin tek profesyonel takımı havasında olmasıyla ilgili hiç kimse üzerine düşeni yapmadı. Kentin sırt dönmesi üzerine sezon başında Türkiye Tanıtma Platformu (TÜTAP) ile bir anlaşma yoluna girildi. Bu arada büyük bir zaman kaybı yaşanırken sezona sıkıntılı başlandı. Hiç kimseden destek alamayan yönetim, takımı çıkartan eski Başkan İsmail Çalışkan’ı dışladı. Geçtiğimiz yıl son dönemlerde önemli katkıları bulunan işadamı Ahmet Kahraman’da takımdan soğutuldu. Çalışkan gitti, ardından hemen oğlu Ali Çalışkan geldi. Bu gidiş gelişler kamuoyunu bir hayli düşündürdü. Spor camiası bu nasıl iş demekten kendilerini alamadılar.

            Kırmızı-şimşeklerde sorunlar her geçen gün artarken, geçtiğimiz yıl borcu olmayan kulüp bu sezon sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Futbolcu, SSK, otel, yemek ve diğer alacaklılar, takımı borç yükünün altına sokarken Emrespor’da 2. yarı öncesinde büyük kaos yaşanıyor.

            Hiçbir yerden destek alamayan yönetim, İddaa’dan gelen paralarla takımı yönetmeye kalkınca yolun sonu hiç de iyi görünmüyor. Hiç kimsenin haberi olmadan takım Isparta Emrespor Futbol Yatırımları A.Ş. yapıldı. Bana göre burada da bir yanlışlık var. Ancak Emrespor halkın takımı olmalı, kişilerin değil!

            Eski Beşiktaşlı Milli Futbolcu Oktay Derelioğlu, Ankara, İstanbul ve Malatya gruplarıyla takıma sahiplenilmesi konusunda birçok isimle görüşülmesine rağmen uzlaşılamadı. Alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle protesto çeken futbolcular, 1 ay içinde ödeme yapılmazsa ara transferde serbest kalacak. Borç batağına sürüklenen Emrespor’da futbolcular  kulüp bulmak için arayışlara girdi. Takıma sahiplenilmezse sahaya çıkacak oyuncu bile bulmakta zorlanılabilir.

            Bu arada Eski Beşiktaşlı Milli Futbolcu Oktay Derelioğlu, Isparta Emrespor’a sahip çıkılmasıyla ilgili girişimlerinde önüne taş koyulduğunu iddia etmişti. Derelioğlu, “Biz takımı almak istiyoruz, sorun üzerine sorun çıkarıyorlar. Hiçbir konu da yardımcı olmuyorlar. Sadece ceplerini düşünüyorlar. Isparta kimsenin umrumda değil. Ben meraklı değilim Emrespor’a! Emrespor benim umrumda değil. Isparta benim umrumda. Ben de diyorum ki ben bir hedef adamıyım.  Şu ana kadar para harcadım diyorlar para istiyorlar. Onların nerden biliyim harcadığını? Evrak göster diyorum gösteremem diyorlar Beni açıkçası oradan kaçırttılar” diye tepki göstermişti.

Derelioğlu gibi takıma sahip çıkması beklenen İstanbullu işadamı da aynı nedenlerden dolayı şu an kararından vazgeçti. Bu durumda cepler düşünüleceğine takım düşünülmeli.  Herkes cebini düşünürse bu takıma kimse sahip çıkmaz. Elbette geçtiğimiz yıldaki başarıda herkesin emeği var ancak ortaya yol bulunmalı ve bir an önce ortak karar verilmeli. Siz ne kadar cebinizi düşünürseniz o kadar çok batar. Çünkü pazarlıklarla milleti kaçırıyorsunuz. Zira yeni çıkan yasada kulüplerin borçları kulübe değil o dönemde yönetimde kimler varsa onlara kalıyor.

Sonuç olarak fedakarlıklar yapılmalı. Zira fedakarlıklar yapılmazsa ve gelir kaynakları bulunmazsa BAL’a gelindiği gibi gidilir.

            Herkes başını öne koyarak düşünmelidir. Zaman çok kısa ve bu 15 gün içerisinde her şey netleştirilmelidir. Zira kent büyüklerinin de bu duruma el koyması gerekmektedir. Zenginler kenti olarak bilinen Isparta takımına sahiplenmiyorsa kaybeden yine güller diyarı olacaktır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 10 yorum yapıldı.
    YAZARLAR