24 Haziran 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Ekim 2017 Salı 17:22

Cennet Cehenneme Döndü!

Cennet Cehenneme Döndü!
Cennet Cehenneme Döndü!

Sütçüler ilçesine bağlı Kesme köyünde iki yıldır çöp rezeleti yaşanıyor. Doğal güzellikleri ve otantik evleriyle bilinen Kesme köyündeki ormanlık alana civar köylerden getirilerek gelişigüzel dökülen çöpler çöp dağları oluşturdu. Büyük bir çevre kirliliğine neden olan çöp dağlarının içinde köylülerin inekleri ve keçileri dolaşıyor. 

Sorunun çözümü için yetkililere başvuran köylüler, yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Ayvalıpınar köyünde yapılması planlanan çöp toplama merkezi tamamlanana kadar yapılacak bir şey olmadığı yanıtını aldıklarını öne sürüyor.

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kesme köyü, doğal güzellikleri ve otantik evlerinin yanı sıra son yıllarda giderek artan gül bahçeleriyle tanınıyor. Yukarı Köprüçay Havzası’nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Kesme, aynı zamanda bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayan tıbbi ve aromatik bitkilerin de üretim ve damıtma merkezi. Türkiye’nin ikinci en uzun kültür rotası olan St. Paul Yolu’nun yürüyüş parkurlarına da ev sahipliği yapan Kesme köyü, doğa ve tarih tutkunlarının da uğrak yerlerinden biri. Ancak dağları tıbbi ve aromatik bitki cenneti olan Kesme köyünde iki yıldır yaşanan çöp rezaleti köylülerin kabusu oldu.

 

‘ÇÖPLER MİKROP SAÇIYOR, HAYVANLAR ÖLÜYOR’

Civardaki köylerden getirilerek Kesme ve Çukurca köyleri arasında bulunan Kapaklı mevkiine dökülen çöplerin zaman zaman yandığını dile getiren köylüler, yakılan çöplerden günlerce duman ve kötü kokuların yükseldiğini dile getirdi. Çöp sorununu defalarca yetkililere ilettiklerini anlatan bir köylü, “Çöp yüzünden oluşan kötü görüntünün yanında ortalığa mikrop ve hastalık saçılıyor, hayvanlar ölüyor. Buraya Sütçüler’in neredeyse bütün köylerinin çöpleri getirilip dökülüyor. İki yıldır bu sorunla karşı karşıyayız. Köylüler tepkisini dile getirdiği zaman da yetkililer, ‘Ayvalıpınar köyüne yapılması planlanan çöp toplama merkezi tamamlanana kadar yapacak bir şeyimiz yok’ yanıtını veriyor. Ancak bu koku ve pislik dayanılır gibi değil. Bir an önce bu sorunun çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

KESME VE ÇEVRESİ TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ CENNETİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı son yıllarda kırsal kalkınma için önemli bir üretim modeli olan tıbbi ve aromatik bitki üretimine büyük destek sağlıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ise kredi ve hibelerle kırsaldaki üreticilere destek veriyor. Kesme köyü son yıllarda artırdığı gül üretim alanlarıyla bölgenin gül çiçeği üretim merkezlerinden biri oldu. Ayrıca doğal olarak yetişen kekik, laden, mersin, defne, adaçayı, şalba ve benzeri türler, denetimli toplayıcılık kapsamında yöre halkına ekonomik katkı sağlıyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR