19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Şubat 2011 Perşembe 15:45

Çete Üyesi 5 Kişi Tutuklandı

Gaziantep ve Çeşitli İllerde İletişim Cihazları Kullanılarak Kendilerini Cumhuriyet Savcısı, Başkomiser, Komiser, MİT Görevlisi Gibi Tanıtıp, Baskı Yaparak Dolandırıyorlardı
Çete Üyesi 5 Kişi Tutuklandı

Gaziantep ve çeşitli illerde iletişim cihazları kullanılarak kendilerini Cumhuriyet savcısı, başkomiser, komiser, MİT görevlisi gibi tanıtıp, baskı yaparak dolandırıyorlardı

GAZİANTEP ve 18 ilde telefonla aradıkları kişilere kendilerini emniyet mensubu ve kamu görevlisi olarak tanıtıp psikolojik baskı uygulayarak yaklaşık 200 bin TL ve kontör dolandıran çete üyesi 5 kişi yakalandı.

Gaziantep ve çeşitli illerde iletişim cihazları kullanılarak kendilerini cumhuriyet savcısı, başkomiser, komiser, MİT görevlisi gibi kamu kurumlarında görevli makam sahibi kişilerin ünvanları ve adlarını kullanarak vatandaşların dolandırıldığı ihbarını alan Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Yaklaşık 1 ay süren çalışmalar sonucunda dolandırılan vatandaşlardan alınan bilgilerle, bankalara ait bir çok güvenlik kamera kaydı izlenerek zanlıların kimlikleri, kullandıkları telefon numaraları, evleri, araçları ve bANKA hesap numaraları tespit edildi. Önceki gün düzenlenen operasyonla zanlılar Tuncay Ö., Hasan G., İsmail G., Özer M. ve Yusuf Ç. gözaltına alındı. Yakalanan zanlıların üzerinden birçok cep telefonu, SİM kart ve bANKA dekontları ile hesap numaraları ele geçirildi.

'SORUŞTURMANIN SELAMETİ İÇİN GİZLİ TUTUN'
Zanlıların başka kişiler adına temin ettikleri çeşitli operatörlere ait hatları kullanarak vatandaşları arayıp makam sahibi kişilerin adlarını kullanarak, "Ben Emniyet Müdürlüğü'nden arıyorum, Başkomiser Mehmet K.'yım, Mustafa A.'yı tanıyor musunuz? Son bir ay içerisinde kimliğinizi veya kimlik bilgilerinizi içeren herhangi bir evrak kaybettiniz mi? Mustafa A. bu bilgileri kullanarak terör örgütü adına para transferi yapıyor, biz bu kişiyi uzun zamandır takip ediyoruz, yakalamamız için bize yardımcı olun, eğer yardımcı olmazsanız siz de terör örgütü üyesi olarak işlem göreceksiniz. Operasyon gizli olduğundan size söyleyeceklerimi harfi harfine yerine getireceksiniz ve bütün bu olanlardan kimseye bahsetmeyeceksiniz. Soruşturmanın selameti için bu çok önemli, en yakın karsız işlem yapılan bir bANKA ATM cihazına geçin ve bankanızdaki hesaptan size söyleyeceğim cep telefonu numarasına kartsız işlem yaparak havale yapacaksınız. İşlem tamamlanınca soruşturmanın çok gizli olması açısından ATM'den aldığınız dekontu yırtarak imha edin, bu paralar soruşturma tamamlandıktan sonra size adliyede savcılıkça iade edilecektir. Şüpheliyi yakalamak üzereyiz. İhtiyaç olduğunda tekrar sizi arayacağız" diyerek psikolojik baskı uygulayıp dolandırdıkları tespit edildi.

GÜNDELİK KOMİSYONLA ADAM TUTMUŞLAR
Ayrıca çete üyelerinin il il dolaşarak dolandırdıkları vatandaşların hesaplara yatırdıkları paraları çekerek kendi hesaplarına yatırmaları için gündelik komisyonlarla başka kişileri ayarladıkları, telefonlarının dinlenmesi ihtimaline karşı kod isim kullanan çete üyelerinin sık sık adres değiştirdikleri de belirlendi. Gaziantep merkezli çetenin Ankara, Kocaeli, Karaman, Siirt, Tokat, Antalya, İstanbul, Mersin, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Ordu, Adana, Sakarya, Isparta, İzmir, Niğde ve Samsun'da 30 kişiden toplam 200 bin TL dolandırdıkları tespit edilirken, çete üyelerinden İsmail G.'nin hırsızlıktan, Tuncay Ö.'nün kasten yaralamadan, Özer M.'nin fuhuş yapmak ve fuhuşa aracılık etmek suçlarından sabıkasının bulunduğu bildirildi. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulamaları tamamlanan zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Video Haber - Çete Üyesi 5 Kişi Tutuklandı

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR