16 Ağustos 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Şubat 2018 Cuma 08:10

Ceza Yememek İçin Son Bir Hafta

Ceza Yememek İçin Son Bir Hafta
Ceza Yememek İçin Son Bir Hafta

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Tufan Uysal, Ölçü ve Ölçü aletlerinin muayene ve damga denetimlerinin aralıksız sürdüğünü belirterek; “Bu aletlerin belirli sürelerle muayene ve damgalarının yapılabilmesi için son başvuru tarihi 28 Şubat 2018’dir” dedi. 

Ticari amaçlı olarak ölçü aletleri kullananların bu süreyi geçirmemeleri gerektiğini ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tufan Uysal, bu konuda müdürlük bünyesindeki Denetim personelinin Halk Pazarları, İşyerleri ve Sanayi kuruluşlarda ölçü aletleri muayene ve damda denetimleri yaptığını söyledi. 

UYSAL; “DENETİMLER DEVAM EDİYOR” 

İl Müdürü Uysal, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun 2. Maddesinde yer alan Ölçü ve Ölçü aletlerinin belirli sürelerle muayene ve damgalarının yapılması gerekmektedir. Muayene ve damganın yapılabilmesi için Kanuni müracaat süresi 28 Şubat 2018 günü sonuna kadardır. Ölçü ve ölçü aleti sahipleri, kullanmış olduğu ölçü aletine göre bağlı olduğu muayene kuruluşuna zamanında müracaat ederek muayene ve damgasını yaptırmak zorundadır. Bu doğrultuda ölçü aletlerinin muayene ve damgalarının yaptırılması gerektiğine dair İl Müdürlüğümüzce hazırlanan bilgilendirme broşürleri ile ölçü aleti sahiplerinin ve vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca tüketicinin haklarının korunması ve ölçü aletlerinin doğru çalıştığının tespiti doğrultusunda sarraf ve kuyumcularda, eczanelerde, marketlerde ve yüksek çekerli baskül kullanılan işletmelerdeki tartı aletlerinin ani denetimlerine devam edilmektedir.  

“BAŞVURUDA SON GÜN; 28 ŞUBAT” 

Bu doğrultuda; 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun 2. Maddesinde yer alan ve aşağıda liste halinde yazılan, 24 Temmuz 1994 tarih ve 22.000 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene yönetmeliğinin 6. maddesi gereğince Ölçü ve Ölçü aletlerinin belirli sürelerle muayene ve damgalarının yapılması gerekmektedir. Muayene ve damganın yapılabilmesi için Kanuni müracaat süresi 28.02.2018 günü sonuna kadardır. Ölçü ve ölçü aletleri sahipleri kullanmış olduğu ölçü aletine göre bağlı olduğu muayene kuruluşuna zamanında müracaat ederek muayene ve damgasını yaptırmak zorundadır. Buna göre; 10 Yıllık damga süresini doldurmuş, elektrik, su, doğalgaz sayaçları ile 2 yıllık damga sürelerini doldurmuş hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, maksimum kapasitesi 2000 kg'dan fazla olan tartı aletleri, aks kantarları, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) ve sayaçlarını bulunduran kişi ve kuruluşların, Isparta Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne, 2 Yıllık damga süresini doldurmuş uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kg'a kadar (5 kg dâhil) hassas olmayan kütle ölçüleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler ile belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazaryerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan elektronik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşların, ölçüler ve ayar yönünden bağlı bulundukları Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına (Isparta, Yalvaç ve Şarkikaraağaç) 2 yıllık damga süresini doldurmuş birinci ve ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (hassas tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile otomatik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşların Yetkili Muayene Servislerine, 28 Şubat 2018 günü sonuna kadar bir dilekçe ile başvurarak muayene gününü belirleyen belge almaları gerekmektedir. 

“YAPTIRMAYANA 2 BİN 101 LİRA PARA CEZASI UYGULANACAK” 

Diğer taraftan; taksimetre ve takograf cihazlarının periyodik muayene süresi istisnai durumlar dışında iki yıl olup, bu süre dolmadan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce yetkilendirilen muayene servislerine, müracaat edilerek muayene ve damgalarının yaptırılması zorunludur. Ölçü ve aletlerinin periyodik muayenesini yaptırmayanlar hakkında, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca yasal işlem yapılacaktır. 2018 yılı için uygulanacak idari para cezası miktarı 2 bin 101 TL olup ayrıca ölçü ve ölçü aletlerinin mülkiyetinin kamuya geçirilmesi ile ilgili idari işlem yapılacaktır” dedi. 

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR