20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 Temmuz 2014 Perşembe 17:35

CHP İl Başkanı Şenol: Şeriat Geliyor!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıklayan Memur Sen Şube Başkanı ve Mimar Sinan Camii İmamı Osman Akçil'e tepki gösteren CHP İl Başkanı Şenol, "Şeriat geliyor" dedi.
CHP İl Başkanı Şenol: Şeriat Geliyor!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıklayan Memur Sen İl Temsilcisi, Diyanet Sen Şube Başkanı ve Mimar Sinan Caii İmamı Osman Akçil'e CHP İl Başkanı Vedat Şenol'dan tepki geldi.

Bir imamın siyaset yapmasının doğru olmadığını savunan CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, “Başta Başbakan olmak üzere, ülkede din üzerinden siyaset yapılıyor... Bu durum, ülkemizin önümüzdeki süreçte şeriatla yönetileceğinin sinyallerini şimdiden veriyor. Ya din adamı ol, siyaseti bırak, siyaset yapacaksan da cübbeni çıkar!” dedi.

“BU, BÜYÜK BİR SAYGISIZLIKTIR”
İmamhatip Akçil’in siyaset yapmasının, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Laiklik ilkesiyle bağdaşmadığını savunan CHP’li Şenol, “Devlet memuru konumundaki imamların siyasi düşüncelerini açıklaması, dinen – ahlâken, topluma ve cemaate yönelik bir saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

ŞENOL: “YA SENDİKA BAŞKANLIĞI YAP YADA İMAMLIK...”
Hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan, belli bir sivil toplum örgütüne mensup olanların, siyasi düşüncelerini açıklamasının normal olarak karşılandığına, ancak aktif olarak görev yapan bir devlet memurunun bu denli açıklama yapmasının yanlış olduğuna dikkat çeken CHP’li Şenol, “Bir cami imamı ve aktif din görevlisi konumundaki bir kişinin sendika başkanlığı yapsa bile böyle bir açıklama yapması doğru değildir. Toplumun her kesimine hitap eden bir imamın siyaseset yapması hoş değildir. İlla ki siyaset yapacaksa; ya görevinden istifa edip sendika başkanlığı yapsın yada siyaseti bırakıp imamlığını yapsın” diye konuştu.

“SAYIN AKÇİL, BAŞBAKANA ŞİRİN GÖZÜKMEK Mİ İSTİYOR?”
‘Bir devlet memurunun seçimlerde iktidar partisini destekleme tavrını, başbakana şirin gözükmek için mi böyle bir açıklama yapmaktadır?’ şeklinde yorumlayan Şenol, “Sayın Akçil; böyle yaparak kendisine ve dine olan saygıyı bitirmektedir. Bir cami imamının siyaset yapmasını Cumhuriyet Halk Partisi olarak şiddetle kınıyoruz” dedi.

“TOPLUMUN YÜZDE 99 AKP’li DEĞİL!”
Bir cami imamının siyasi destek açıklamasının ancak tek partili bir rejimde görülebileceğini savunan Şenol, “Türkiye’de toplumun yüzde 99’u AKP’li değildir. Ancak, bir cami imamı, bir din görevlisi toplumun yüzde 100’üne hitap eden bir makamdadır. Bu durum ülkeyi kaosa bile sürükleyebilir. Çünkü, bugün Mimar Sinan Camii imamı AKP’li, yarın diğer cami imamı MHP’li, öteki gün öbürü CHP’li şeklinde bir durum ortaya çıkarsa cami cemaati de haliyle bu durumdan etkilenir ve ülkede din üzerinden bir siyasi anlayış egemen olur” şeklinde konuştu.

“ATATÜRK’ÜN LAİKLİK İLKESİ ÇİĞNENİYOR!”
Din üzerinden siyaset yapılmasına sert çıkan Şenol, “Hâl böyle olunca ülkede demokrasi olgusu kalmaz ve Ulu Önder’in Laiklik ilkesi de çiğnenmiş olur. Ülkemizdeki imamlar, Ulu Önder Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında toplanmaktadır... Eğer din görevlilerinin siyaset yapması istenseydi, bugün laiklik olgusu diye bir şey olmazdı, din ve devlet işleri ayrılmaz. .Türkiye Cumhuriyeti de şeriat kanunlarına göre yönetilirdi. Dinin siyasallaşması çok tehlikelidir” dedi.

BAŞBAKANI DA HEDEF GÖSTERDİ...
Ak Parti’ye de yüklenen CHP’li Şenol, “ Başta Başbakan olmak üzere, ülkemizde din kavramı siyasete alet edilmektedir. Aynı şekilde Osman Beyin açıklamasının da kentimizde, derin yanlışlar oluşturduğu düşünüyorum. Ana muhalefet partisi olarak bu yapılan destek açıklaması konusunda çok sayıda tepki aldık. Bir din adamının taraf olması olumsuz bir durumdur” ifadelerine yer verdi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 7 yorum yapıldı.
    YAZARLAR