26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Haziran 2011 Salı 13:55

CHP Meclise Giriyor Ama Yemin Etmiyor !

Milletvekillerinin tahliye edilmemesi üzerine açıklama yapan CHP yönetimi meclise giriyor ama yemin etmiyor.
CHP Meclise Giriyor Ama Yemin Etmiyor !

 

CHP bugün iki kritik toplantı yaptı. Önce Myktoplandı. Sonra da Grup Toplantısı yapıldı. Gündem, Meclis'te yemin edip edilmeyeceği idi. CHP, Meclis'e gitme ama yemin etmeme yönünde karar aldı 

CHP'nin kararını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğluaçıklıyor. 

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları: 

ERDOĞAN'I VEKİL YAPAN ANLAYIŞLA HAREKET EDİLSİN 

Hepinize selam ve saygılarımızı sunuyoruz. Bu sabahMyk üyesi arkadaşlarımızla bir araya geldik. Biraz once de yüce Meclis'te yeni yasama döneminin ilk grup toplantısını yaptık. 

Myk ve Meclis grubumuz, hukukun üstünlüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Partimiz 2002 yılında nasıl demokrasinin millet iradesinin savunucusu olarak, hakkında yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Başbakan'ın yolunu nasıl açtıysa, bugün de hakkında hiçbir mahkumiyet kararı olmayan arkadaşlarımızın bizlerle aynı masaya oturmalarını istiyoruz. 

AF TALEBİMİZ YOK 

CHP olarak biz milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de söz konusu değil. Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, Ysk'dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. 

KONUŞAN HANGİ ERDOĞAN 

Bizim bu duruşumuz milli iradeye saygının gereğidir. Önüne geleni üç satırlık mektupa tutuklayan, ancak tahliye için dokuz sayfa yazı yazan yargı anlayışına 'hayır' diyoruz. Hiç kimsenin adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz. Yakın bir geçmişte demokrasi inancımız nedeniyle, hiçbir AKP yöneticisine veya AKP'liye başka bir aday bulamadınız mı diye sormadan, sayın Erdoğan'a milletvekili ve başbakanlık yolunu açanlar olarak, şimdi başka aday bulamadınız mı diyen Erdoğan'a soruyorum. Konuşan hangi Erdoğan? Milli iradeyi savunan Erdoğan mı? Yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı? 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR