19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Nisan 2015 Pazar 17:25

Çiftçinin Feryadını MHP Duydu

Çiftçinin Feryadını MHP Duydu
Çiftçinin Feryadını MHP Duydu

23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan gece hava sıcaklığının -6 ya kadar düşmesiyle meyve ağaçlarına don vurdu.Mhp Milletvekili Adayı Hüseyin Avni Bıçaklı, Ülkü Ocakları başkanı Akif Çapraz, il başkan yardımcısı Ramazan Kabalak, il yöneticisi Melih Köse Senirkent'te Senirkent Belediye Başkanı Erol Civelekoğlu, MHP ilçe başkan Hasan Özev ile birlikte çiftçileri tarlada ziyaret ederek yerinde incelemeler yaptı. Senirkent Ovasında B. Kabaca, Garip, Ortayazı, Yassıören, Uluborlu Merkez, Dereköy, K Kabaca, Gencali de çiftçilerle dertleştiler.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli talimatı ile yaptığı yazılı basın açıklaması ile Tanrıkulu Isparta, Denizli, Manisa, İzmir Kemalpaşa’da yaşanan zirai don olayından sonra bölgede çok ciddî zarar oluştuğunu belirterek, başta Bakanlar Kurulu olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı acil göreve davet etti.

Konu hakkında Tanrıkulu; “Üreticimiz, çiftçimiz 13 yıldır devam başarısız tarım politikaları nedeniyle düştükleri zor durumdan kurtulmak için tüm umutlarını bu yılki hasada bırakmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde Ege Bölgesi’nde meydana gelen zirai don olayından sonra; bahçelerinde, bağlarında, seralarında ve tarlalarındaki ürünler % 80’lere varan oranda zarar görmüştür.

Meydana gelen bu büyük zararın tespiti için yetkililerin halen harekete geçmemesi acı tabloyu daha da vahim hale getirmiştir. Ne yapacağını bilemeyen üreticilerimiz ve çiftçilerimiz zararlarının tespiti için çaresizce beklemektedirler.

Yapılması gereken; parası olmadığı için umudunu bu yılki hasadına bağlayan TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) sigortası olmayan çiftçimize bir an önce devletin elini uzatmasıdır. Zarar tespitinin biran önce yapılarak, her türlü borçlarının (banka, elektrik, su vb.) en az 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmesi, zarar gören alanların ihtiyacı olan sera malzemeleri gibi diğer gerekli ihtiyaçlar üreticimiz ve çiftçimize destek olarak ücretsiz temin edilmelidir. Ancak bunlar yerine getirilirse zarar gören çitçimiz ve üreticimiz tekrar ayağa kalkabilecektir.

Bunun için Bakanlar Kurulu gündemine bölgedeki zirai don olayını alarak gerekli kararları çıkartmalı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da çok ivedi bir şekilde bu zararın telafi edilmesi için, yeteri kadar insan gücüyle Bölgede çalışmalarını başlatmalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konunun çok ciddî takipçisi olacağız. Çiftçimiz ve üreticimizin en küçük zararı dâhi karşılanmalıdır. Bu kesimimizi ayakta tutabilmek, aileleriyle birlikte sıkıntılarına çare olmak devletin büyüklüğünün gereğidir. Her lüks harcamasına para bulanlar, borç içindeki çiftçimiz ve üreticimizin zararını karşılamaya da para bulmalıdır.” diyerek, artık iktidarın tarımda mazerete sığınacak vaziyeti olmadığını belirtmiştir.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR