22 Ekim 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Ekim 2010 Cumartesi 20:54

Çin'den İlginç Teklif

Enerji Bakanı Yıldız, Japonya'nın Türkiye'de nükleer santral kurulması için Toshiba aracılığı ile teklifte bulunduğunu söyledi.
Çinden İlginç Teklif

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya'nın Türkiye'de nükleer santral kurulması için, Toshiba aracılığıyla teklif sunduğunu bildirdi.

Bakan Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndaki makamında Toshiba firması yetkililerini kabul etti. Yıldız, Japon yetkililerin, Japonya Sanayi Ticaret ve Ekonomi Bakanından bir mektup getirdiklerini ve mektupta Türkiye'de enerji alanında yapılabilecek işbirliklerinden bahsedildiğini söyledi.

İSTİKRARLA BERABER GELEN GÜÇ Türkiye'de siyasi istikrarın artmasıyla beraber, uluslararası arenada bunun yansımalarının görüldüğünü ifade eden Yıldız, 'Türkiye'nin proje geliştirme kabiliyeti artıyor. Bundan sonra Siemens ile farklı bir konuda görüşeceğiz. Türkiye'de siyasi istikrar ne kadar kalıcı olabiliyorsa bu projeleri geliştirme kabiliyetimizin de o kadar yüksek olacağını vurgulamak istiyorum' diye konuştu.

GÜNEY KORE İLE ÇALIŞMA SÜRÜYOR Bu işbirliği çerçevesinin oldukça geniş olduğunu ifade eden Yıldız, "Bunu, Türkiye'de alternatif nükleer güç santrallerinin kurulmasıyla alakalı önemli bir teklif olarak değerlendiriyoruz. Ancak, Güney Kore ile bu konudaki çalışmalarımız tamamlanmadan net cevabımızı şu anda veremeyeceğimizi söyledik' dedi. Yıldız, Türkiye'de üçüncü nükleer santral kurulması konusunda bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi. Japonya geri döndü Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nabuaki Tanaka da, 'Japonya'nın Türk halkına getirdiği mesaj şudur: Japonya tamamen Türkiye'ye geri döndü. Bu önemli dönemde Japonya, Türkiye halkının yanındadır' ifadesini kullandı. Tanaka, enerji alanında Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR