22 Eylül 2017 Cuma

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Damacana Plastiği Kısırlık Yapıyor

09 Şubat 2014 Pazar 19:55

Yeni yapılan bir araştırmada halk arasında “damacana plastiği” olarak bilinen “bisfenol A” nın (BPA) kadın yumurtasının olgunlaşması üzerine doğrudan zararlı etkileri olduğu gösterildi.

Daha önce yapılan deneylerde BPA’ nın dişi maymunların üreme sistemlerini olumsuz etkileyebileceği; kromozom hasarları, doğumsal gelişim kusurları ve düşüklere yol açabileceği belirlenmişti ama bu, BPA’ nın insan yumurtası üzerindeki zararlarını gösteren ilk çalışma olması bakımından büyük önem taşıyor.

Az miktarda BPA’ nın bile sperm DNA’ sında hasar meydana getirebileceği de biliniyor.

Böylece, BPA’ nın son senelerde tüm dünyada giderek artan kısırlığın sebeplerinden biri olabileceği bir kere daha ispatlanmış oldu.
BPA yumurtaların olgunlaşmasını bozuyor
Araştırma, bir polikliniğe başvuran 121 hastaya ait 352 yumurta üzerinde yapıldı.

Her hastaya ait bir yumurta kontrol grubu olarak saklanırken kalanları laboratuar ortamında 20 ng/ml, 200 ng/ml ve 2000 ng/ml seviyelerinde BPA’ ya maruz bırakıldı.
BPA’ ya maruziyetinin, olgunlaşan yumurtaların yüzdesini azaltırken dejenerasyon (bozulma) ve spontane aktivasyon oranını arttırdığı tespit edildi.

Spontane aktivasyon bir yumurtanın döllenmediği halde döllenmiş gibi aktive olması manasına geliyor.

Gelelim neticeye
Hormon bozucu (endocrine disrupting) bir kimyasal olan BPA’ nın insan sağlığına olan zararlarını ortaya koyan yüzlerce bilimsel araştırma var.
BPA, kızlarda erken buluğdan erkeklerde kısırlığa, obezite diyabet, kalp hastalıkları, astım ve alerjilerden meme ve prostat kanserine kadar sayısız hastalıkla ilişkilendiriliyor.

Bilimsel gerçekler ortada iken BPA bugüne kadar sadece biberon, çocuk bardakları ve mama paketlerinde yasaklandı ama yetmez, bu kimyasal maddenin tüm yiyecek ve içecek kaplarında yasaklanması gerekiyor.
Ey endüstri, aklını başına topla insan neslini kurutuyorsun; bu gidişte mal satacağın bir Allah’ ın kulu kalmayacak.

ANNE SÜTÜNDE DAMACANA PLASTİĞİ ÇIKTI

Kore Sookmyung Women Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bebeklerin anne sütü vasıtasıyla BPA’ ya maruz kalabileceklerini ortaya koydu.
Güney Kore’ de yaşayan çoğu orta sınıfa mensup 325 anne ve çocuğu üzerinde yapılan araştırmada annelerin “kolostrum” adıyla bilinen doğumdan sonraki ilk sütlerinde BPA ile beraber diğer hormon bozucu maddelerin miktarları ölçüldü.

Anne ve bebeklerin sağlıkları ve annelerin diyetlerinin de incelendiği çalışmada, annelerin yüzde 70’ den fazlasının sütlerinde total ve konjuge BPA, yüzde 40’ ında ise serbest BPA olduğu tespit edildi.
Ayrıca, annelerin yüzde 16’ sının sütünde 4 non-fenol ve yüzde 27’ sinde de okti-fenol olduğu belirlendi.

Total BPA ölçü olarak ele alındığında çocukların içtikleri her gün içtikleri 500 mililitre sütbaşına 1.20 ppb BPA’ ya maruz kaldıkları hesaplandı.
Daha önce 27 anne ve bebeği üzerinde yapılan bir araştırmada da annelerin yüzde 75’ inin sütlerinde 0.4-1.4 ppb arasında BPA bulunduğu gösterilmişti.

Araştırmada anne sütündeki BPA’ nın esas kaynağının süt ürünleri ve BPA ihtiva eden deterjanlar olduğu, kirliliğe ve plastik ambalajlarla ilişkisinin olmadığı da belirlendi.

Aynı çalışmada, 3-15 aylık olan çocukların yüzde 93’ ünün idrarlarında da yüksek miktarda BPA bulunduğu ortaya çıkmıştı.
Koreli araştırmacılar, doğumsal gelişim kusurları olan çocukların emdikleri sütlerde BPA ve fenol miktarlarının daha yüksek olduğunu da tespit ettiler.

Bebekler BPA’ ya daha hassas
BPA için sınır değeri olarak 50 ppb kabul ediliyor ama kemirgenlerde yapılan deneyler, bunun altındaki miktarların bile ciddi zararları olabileceğini gösteriyor.
Bebekler vücut ağırlıkları daha az ve henüz vücudu toksinlerden koruyan enzimleri de tam olarak gelişmemiş olduğu için BPA’nın toksik etkilerine daha hassaslar.
Bu sebeple de yüzlerce üründe bulunan BPA’ nın biberonlarda kullanılması dünyanın birçok ülkesiyle beraber bizde de iki sene kadar önce yasaklanmıştı.
BPA ve fenollerin de içinde bulunduğu hormon bozucu kimyasalların(HBK), hormonları taklit ederek, bloke ederek veya tetikleyerek çeşitli toksik etkilere sebep olduğunu gösteren sayısız araştırma var.
Vücudumuzda hiçbir fonksiyonu olmayan, dolayısıyla da kanımızda idrarımızda asla bulunmaması gereken bir kimyasal madde olan BPA ile ilişkilendirilen pek çok hastalık var.

BPA’nın bebeklerin beslenme ve gelişimleri için en önemli kaynak olan anne sütünde bile bulunmasını çok endişe verici buluyorum.
BPA’ nın sadece biberonlarda yasaklanmış olması asla yeterli değil; bu kimyasalın hiçbir yiyecek ve içecek kabında kullanılmaması gerekiyor.

KAYNAKLAR
1.http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2013/07/30/humrep.

det312.short?rss=1
2. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/09/25/yazilar/tip-yazilari/bisfenol-a-bpa/bisfenol-a-kromozomlara-da-hasar-veriyor/
3.http://blogs.nature.com/news/2010/10/even_background_bpa_

levels_dam.html

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR