25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
17 Ekim 2012 Çarşamba 10:32

Değerini Kaldırınca Anlayacaksınız

TBMM İçişleri Komisyonu’nda konuşan MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, belde belediyelerinin kapanması ile ilgili olarak Isparta’dan çarpıcı örnekler verdi.
Değerini Kaldırınca Anlayacaksınız

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, konuşmasında “Değerli milletvekilleri, devlet hizmetlerinin bazılarında marjinal maliyet, marjinal fayda hesabı yapılamaz. Çünkü, bazı hizmetler ortadan kaldırıldıktan sonra kıymeti anlaşılabilir. Bu belediyeleri ortadan kaldırdıktan sonra, bugün onların vermiş oldukları hizmeti yarın arayacak, ama maalesef atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak.

BOŞLUK NE İLE DOLACAK?
Değerli milletvekilleri, 2008’de, 2 binin altındaki belediyeleri kapatırken diyordunuz ki: “Kapatılan belediyeler dolayısıyla meydan1 çıkacak boşluğu, il özel idareleriyle dolduracağız. Şimdi, il özel idarelerini de kaldırıyorsunuz, ne ile dolduracaksınız bu boşluğu?

KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ
Değerli AKP milletvekilleri, on yıldır iktidardasınız. Belediyelerin tüzel kişiliklerini kaldırmada ortaya koyduğunuz “Zarar ediyorlar, borçları boyunu açtı.” cümleleri sizlere bir şey hatırlatıyor mu? Birazcık canınız sıkılacak ama ülkemizin borçlarının, 2002 yılında 220 milyar dolardan bugün 600 milyar dolar1 çıktığını hatırlatmak istiyorum. Sizler, “Güç bizde biz bu belediyeleri kapatırız.” diyorsunuz. Yarın, bu millet, kendisine söz sırası geldiğinde, “Bu Hükûmet ülkeyi zarar1 soktu, bunların mevcudiyet nedeni kalmamıştır, ampullerini söndürüp kepenklerini kapatalım.” dese -kimse gücenmesin- kendi düşen ağlamaz. Bugün yaptığınızda yarın size söylenecek bu sözün ne kadar isabetli olduğunu bugünden ikrar etmiş oluyorsunuz. Her zaman söyleme gelir kamu hizmetlerinin etkinliği, verimliliği ve maliyeti düşünüldüğünde yerleşim birimlerinin toplulaştırılması ve optimal nüfus büyüklüğüne ulaşılması önemli hususlardandır. Kapattığınız bazı belediyeler, yol üzerinde olan, ekonomik kapasiteleri büyümeye elverişli yerler ve bu toplulaştırmaya hizmet eden, gelecekte de hizmet edecek olan yerler.

DESTEKLEMEK YERİNE KAPATIYORSUNUZ
Bu yerleri desteklemek yerine bunları kapatıyorsunuz. Kendi ilimden örnek vermek istiyorum. Isparta’nın Yakaafşar, İslamköy, Barla, Gökçehöyük, Pazarköy, Güneykent, Aydoğmuş, İncesu, Büyükgökçeli, Uluğbey, Yassıören, Ayvalıpın1r, Kasımlar, Kesme, Göksögüt, Körküler, Kumdanlı, Kuyucak, Özgüney, Sücüllü ve Yukarıkaşıkara…

BASRA HARAP OLMADAN BASRAYI KURTARMA ÇABASI
Mesela, bunlardan Kumdanlı kasabasına bir baktığımız zaman, tarihi son derece eski. 1625 yılında, 36 köyden kurulmuş bir nahiye karşınız1 çıkar. Yalvaç, Afyon Senirkent yolu üzerinde kurulmuş, lisesi, sağlık ocağı ve -kasaba merkezinde- onlarca bakkal dükkanı, kahvehaneler vesaire küçük esnaftan oluşan canlı bir merkezi var. Bu kararınız ile, Kumdanlı ve Kumdanlı’ya benzer yerlerin sönmesini sağlıyorsunuz. Ne yaptığınızın çok farkında olmadığınızı ve meseleye son derece yüzeysel ve bütüncül yaklaştığınızı düşünüyoruz. Milliyetçi Hareket Partisinin bugünkü, bundan sonraki çabası, “Basr1 harap olmadan Basr1’yı kurtarma çabasıdır.” Bu, neredeyse maliyet fayda an1lizinden ibaret dar yaklaşımınızın, sosyal hayatımıza son derece olumsuz etkileri olacaktır” dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlar1 saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR