11 Aralık 2016 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Kasım 2016 Salı 17:06

Demirel 92’inci Yaş Gününde Anıldı

Demirel 92’inci Yaş Gününde Anıldı
Demirel 92’inci Yaş Gününde Anıldı

Geçtiğimiz yıl vefat eden Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 92. Yaş günü dolayısıyla İslamköy’deki mezarı başına anıldı.

Anma törenin katılan eski Bakanlardan İsmet Sezgin, yakın zamanda Demirel adına yakı8şan güzel bir anıt mezar inşa edileceğini söyledi
1 Kasım 1924 yılında Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy köyünde dünyaya gelen ve geçtiğimiz yıl 17 Haziran’da vefat eden Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 92. Yaş günü dolayısıyla İslamköy Çalçatepe’deki mezarı başına anıldı. Anma programına Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, eski TBMM Başkanı İsmat Sezgin, eski bakanlardan Yaşar Topçu. Esat Kıratlıoğlu ve Hamdi Üçpınarlar. Demirel ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DOĞUM GÜNÜ ARKADAŞLARINDAN ÇELENK
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasını ardından Demirel'in çalışma arkadaşları, üzerinde ‘Doğum günü arkadaşları’yazılı çelengi Demirel'in mezarına bıraktılar. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların edildiği törende konuşan eski TBMM Başkanı ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Demirel'in ülkesine 60 yıl boyunca hizmet ettiğini ve büyük işler yaptığını dile getirdi. Büyük milletlerin büyük liderler çıkardığını anlatan Sezgin, Demirel'in de bu büyük liderlerden biri olduğunu söyledi . Sezgin, “Demirel'e karşı duyulan saygı öldükten sonra da devam ediyor. Ölüsü de en az dirisi kadar itibar görüyor. Demirel denilince akla demokrasi, barış, cesaret geliyor” şeklinde konuştu

DEMİREL’İN ADINA YAKIŞIR ANIT MEZAR YAPILACAK
Süleyman Demirel'in 3-5 beş kelimeyle anlatılamayacağını vurgulayan Sezgin, “Demirel, Türkiye'yi değiştiren, Türkiye'ye yepyeni bir yol veren, Demokrasinin işlediği bir Türkiye oluşturan, devletin içte ve dışta saygınlığını arttıran, vatandaşın yarına daha güvenle baktığı bir ülke oluşturmuştur” diye konuştu. Demirel'i sevmenin onun fikirlerini benimsemek ve onun yaptıklarını yapmak olduğunu kaydeden Sezgin, “Demirel'in mezarının bulunduğu Çalça Tepe'de çok kısa bir süre içerisinde anıt mezarın yapımına başlanacak ve bu anıt Demişrel’in adına yakışan Türkiye'ye ve dünyaya yaraşan bir anıt olacak” dedi.

ÖĞRENCİLER DUA ETTİ
Konuşmanın ardından İslamköy İlkokulu ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencileri Demirel'in mezarı başında dua etti. Anma programı Demirel’in adını taşıyan üniversitede “Kalkınma ve Siyaset” konulu panelle devam etti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR