22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 2016 Salı 12:08

Başarılı fotoğrafların sırları

Diğer konularda olduğu gibi fotoğrafta da iyi olmanın sırrı aslında çok basit. Kimsenin inkar edemeyeceği kadar iyi olmak. Peki bu nasıl olur? Bu sorunun cevabı da basit.
Başarılı fotoğrafların sırları

 

Diğer konularda olduğu gibi fotoğrafta da iyi olmanın sırrı aslında çok basit. Kimsenin inkar edemeyeceği kadar iyi olmak. Peki bu nasıl olur? Bu sorunun cevabı da basit. Bu konuya zamanınızı verin. Malcolm Gladwell, en az 10.000 saat adadığınız bir konuda başarısız olmanızın çok zor olduğunu söylüyor. Birçok kişinin hoşuna gitmese de fotoğrafta başarılı olmak, sadece popüler olmuş fotoğraflar çekerek, alengirli bir web sitesi kurarak olmuyor, zaman harcamanız gerekiyor. Başarı için gerekenler kulağa hiç çekici gelmiyor, hatta sıkıcı oldukları bile söylenebilir.

Anahtar kelimeler: zaman, sebat, kendini geliştirme arzusu ve esneklik

Tutku bunların arasında öne çıkmıyor. Popüler kültürün yüzümüze vurduğu gibi tutku, her şeyi yapmanız için aranan tek ön koşul değil. Ama tabii ki tutku tam havlu atacağınız sırada devreye giriyor. Kendinizi sürekli geliştirmek için televizyon izlemek yerine koltuğunuzdan kalkıp emek vermeye hazırsanız, başarısızlık karşısında boyun eğmezseniz, olmak istediğiniz noktaya eninde sonunda geleceksiniz.

Fotoğrafçılığın güzel tarafı: bir makineye ulaşmak o kadar kolay ki, bu yazıyı okuyan neredeyse herkesin hali hazırda bir fotoğraf makine var bile! Üstelik bu makine sadece fotoğraf çekmiyor, onunla mesaj da atabiliyorsunuz sosyal medya hesaplarınıza da ulaşabiliyorsunuz. Günümüzün telefonları gerçekten çok iyi kameralarla donatılmış durumdalar ve gün içinde karşılaşabileceğiniz birçok durumda taleplerinizi karşılayacak kadar iyiler. Hafiflik ve kolaylıkları da cabası. Hava alanlarında fotoğraf çekmek istediğinizde kocaman lensli bir kamera çıkardığınızı düşünün. Güvenliğin dikkatini çekmemeniz mümkün değil!

Hali hazırda binlerce gerçek ve kaliteli takipçiye sahip değilseniz veya ‘doğru kişileri’ tanımıyorsanız yukarıda saydıklarım daha da önem kazanıyor. Kendinizi diğer fotoğrafçılarla kıyaslarken dikkatli olmalısınız, moraliniz bozulabilir. Biliyorum, günümüz insanı için oldukça zor ama iyi olmak ve gelişim yolunda zorluklarla karşılaşmamak imkansız, sabır olmazsa olmazlardan biri.

Günlük hayatımızda bizden zamanımızı talep eden çok şey var. Her birine zaman ayırmak mümkün değil. Hızlı tüketim çılgınlığı devam edecek gibi gözüküyor. Bir bakışta tüketilebilen işler daha başarılı oluyor. İstenilen etkiyi en kısa zamanda vermek çok önemli.

Katmanlamayı öğrenin

Foto Depositphotos

Fotoğraflar hayali katmanlardan oluşur. Öne çıkarılmak istenen öğe ve arka plan. Bu ikisinin ilişkisi çok önemlidir. Fotoğrafın yaratacağı etkiyi artırmak ve tamamlamak için katmanlar halinde düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır. Arka planı konuya nasıl dahil ettiğiniz anlatım açısından çok fark yaratır. Basit bir arka plan ön taraftaki ögeyi daha da öne çıkarırken, daha karmaşık bir arka plan konuyu tamamlamanıza da yardımcı olabilir.

Yukarıdaki örnekte göründüğü gibi, böylece arka planda kafa karıştıracak detayları renk dengesiyle oynayarak daha da arka plana atmış. Böylece fotoğrafta ikon etkisini yakalayabilmiş. Sol taraftaki fotoğrafta gözümüz detaylara takılıyor ancak sağ taraftaki fotoğrafta ise bakışlarımız doğal olarak önce ayakta duran adama daha sonra onu izleyenlere veya tahtaya gidiyor.

Fotoğraf, çekildiği anda bitmiyor. Lightroom veya Photoshop gibi bir yazılım bulmayı ve onu kullanmayı öğrenmek şart; gerçekten profesyonel ve başarılı olabilmek için beyaz dengesi, diğer renkler, sertlik, kontrast ve benzeri öğeleri kullanmalı ve bu ayarlarla deneyler yapmak gerekiyor. Bu iş zamanınızı alabilir yukarıda görülebileceği gibi büyük fark yaratabilirsiniz.

Sıradanlığı bir kenara bırak

Sıradan ve kitaba göre fotoğraflar çekerek yaptığınız işi öne çıkaramaz, vasatın ötesine geçemezsiniz. Kendi tarzınızı bulun, içinizden nasıl geliyorsa öyle çekin, öyle editleyin. Özgün işler ancak böyle çıkıyor. Bunun yolu da olabildiğince çok çekim yapmak ve onları olabildiğince çok şekilde editlemek.

İyi biri ol. Ne istediğini bil.

Kulağa komik gelebilir ancak, gerçekten özgün ve güzel fotoğraflar çekebilme şansınızı artırmak için insanlara iyi davranın. Bir mankenle çalışıyorsanız -ki bu alt katta oturan

Neriman teyze de olabilir, modellik yapan bir orta yaşlı bir adam da, onunla iyi iletişim kurmaya çalışın. Ne istediğinizi tam olarak belirtmeye çalışın. En iyi manken mutlu mankendir. İyi iletişim kurmaya çalışmanın başka artıları da olacaktır. Potansiyel müşterinin veya bağlantının nerede ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz. İnsanlar sizinle iyi vakit geçiriyorsa sizinle iş yapmak isteyebilir veya sizi başkalarıyla tanıştırabilirler.

Daha azıyla yetinmeyin

Almak istediğiniz pozu alana kadar çalışın. Bu sırada çok şey öğrenmiş olacaksınız. İyi çekilmiş bir pozu editlemek oldukça kolaydır ancak kötü bir çekimi bazen ne yapsanız işe yarar hale getiremezsiniz; harika bir an olsa bile kötü çekilmişse çöp demektir.

YAZARLAR