21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Şubat 2011 Çarşamba 15:19

Deprem Riski Yüksek Şehirlerde Isparta'da Var

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye'de deprem riski çok yüksek olan bölgeleri açıkladı.
Deprem Riski Yüksek Şehirlerde Ispartada Var

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye'de deprem riski çok yüksek olan bölgeleri açıkladı.

Uzun süredir üzerinde çalıştığı haritayı kamuoyuyla paylaşan Işıkara'ya göre bu bölgeler Marmara, Saroz Körfezi, Balıkesir, İzmir, Hatay, Kahramanmaş, Elazığ, Yedisu fayı olarak bilinen Erzincan'ın güneydoğusu, Tokat, Çankırı ve Gemlik.

Prof. Işıkara, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma Programı kapsamında Balıkesir'de bir basın toplantısı düzenledi. Projenin 45 ile yayılacağını belirten Işıkara, bu yıl Adapazarı, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Çorum, Isparta, Kahramanmaraş, Samsun ve Yozgat'ı kapsayacağını söyledi.

Proje kapsamında öğretmen, din adamları, muhtarlar ve toplum destekli polislerin eğitileceğini aktaran Işıkara, eğitimlerin mahalle düzeyine kadar indirileceğini söyledi.

Marmara Bölgesi'nde yaşanabilecek bir depremle ilgili soru üzerine ise, "Ne zaman deprem olacak?" sorusuyla çok karşılaştığının altını çizerek, buna hiç cevap vermediğini ifade etti.

İlk defa Balıkesir'de cevap vereceğini söyleyen Işıkara, "Türkiye'nin her yerinde, her zaman büyük bir deprem olabilir. Burada işaret ettiğim noktalar, olasılığı en yüksek bölgelerimiz" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR