26 Eylül 2017 Salı

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Deprem ve Kurban Bayramı

04 Kasım 2011 Cuma 11:12

DEPREM ve KURBAN BAYRAMI

 

Van depremi geride bıraktığı karışık duygularla, toprağa verdiğimiz 600 can ile tarih oldu ülkemizin geçmişine. Karışık duyguları hatırlayacak olursak depremin hemen ardından gelen hüzün ve ağıtlar, depremden 3-5 gün sonra birlik ve beraberlik. Allah böyle acıları yaşatmasın hiçbir ülkeye, düşmanımız kabul ettiklerimize de.

 

Kurban Hz. İbrahim döneminden itibaren insanlığa mesel olmuş. Şükrünü eda sadedinde oğlunu kurban etmek isteyen İbrahim’e Allah’ın bir lütfu olarak verilmiş kurbanlık koç. Bu ilk kurban hadisesinde her üç taraf da fedakarlık yarışına giriyorlar. Hz. İbrahim şükrünü göstermek adına fedakarlık yapıyor, oğlunu kurban etmeye yelteniyor. Hz. İsmail babasına tam teslimiyet içinde kendi canından fedakarlık yapıyor ve gıkını çıkarmıyor. Ama Yüce Yaradan kendine edilen dua karşılığında İbrahim’e oğul bahşediyor. İsmail’e hayat veriyor. Şükrü gördüğü anda hem İbrahim’e ve hem de İsmail’e acıyor, rahmet ediyor ve karşılığında da onlara bir koç hediye ederek kurbanlarını tamamlamalarını istiyor. En büyük fedakarlık ve merhamet C. Hak’tan geliyor. En büyükten, en büyük hamle. Yaradan’a  da zaten bu yakışır. Elhamdülillah…

 

2007 yılında Van’a gittim. Van belediyesinin davetlisi olarak. Sağlıklı Kentler konusunda bir toplantıya katılmıştım. İlin caddelerindeki pejmürdeliğinin yanında yaptığımız otlu peynirli kahvaltılar, yediğimiz yöresel yemekler, Van Kalesi, Bediuzzaman Said Nursi Hazretlerinin ders gördüğü medrese kalıntıları, Akdamar adası ve ermeni kilisesi, muhteşem manzarası ile Van gölü hala aklımdan gitmedi. Van’lıların konukseverliği ise bizi 4 gün boyunca mahcup etti. Hepsinden Allah razı olsun.

 

Van depremine sebep olan fay hattı tektonik (deprem haritası) haritalarda görülmüyor imiş. Yani kendisinden hareket beklenen diğer faylara nazaran akıllara gelmeyen küçük bir fay imiş. Ama akıllara geldi. Artık tektonik haritalara da girecek. Biz bu ülkede yaşayan insanlar olarak kendi kendimize de hesap kitap yaparken, dünyanın kaderi adına levh-i mahfuzda (kader kitabı) hesap-kitapların yapıldığını gerçeğini düşünmemiz gerekiyor. Hayır da şer de Allah’dan. Biz buna inanıyoruz. Ölenler de kalanlar da bizim insanlarımız. Canı veren de Allah, alan da. Her şey takdir, her şey insanlar için. Büyük afetler ve zorluklar meydana geldikten sonra insanlığa düşen şey tefekkür ve ibret. Tevekkül ve çalışma. Hiç deprem meydana gelmeyecekmiş gibi bugünümüz adına, yarın başka bir deprem meydana meydana gelebilecekmiş gibi yarınlarımız adına çalışmak.

 

Van depremini acı ve kayıp günü olarak hatırlamaktansa, Van depremini  yaptığımız/yapacağımız inşaatların sağlamlığı adına bir milat kabul edelim. Isparta deprem kuşağında bir il. Mülki erkan bu acımızı ilimiz için fırsata dönüştürmeli ve bayındırlık yönünden yerel çareler ve güzellikler aramalıdır. Valilik, belediye ve üniversitemiz ile bu çalışmaları yapacak, hem de en güzel şekliyle yapacak imkanlarımız var. Akil adamlarımız var. Hepimize görev düşüyor. Valiliğin devlet kurumu olmasından kaynaklanan hantallığı, belediyedeki tutuklamalardan kaynaklanan bir akamet, üniversitemizde yeni bir rektörümüzün olmasından dolayı bir tecrübesizlik olabilir. Ama bunlar aşılamayacak sorunlar hiç değil. Hangimizin işi güllük gülistanlık? Hangi evde her şey süt liman? Ama hayat hala devam ediyorsa topyekün bir elbirliği ve kucaklaşma ile sıkıntılar minimize edilebilir. Öncelikle şu KENT KONSEYİ işinden mi başlasak yoksa? Akil insanların bir araya geldiği bu kurum, doğal afet gelmeden belki bazı pratik çareler arar ve bulurlar. 40-50 yıllık kent planı hazırlarlar ve gelen idarecileri de “acaba ne yapsam, ne etsem?” derdinden kurtarırlar. Isparta’nın acil olarak en az 30 yıllık kent profillerine ihtiyaç var. Kalem kalem kent profillerine.

Kurban bayramınız mübarek ola. Kalın sağlıcakla…

 

Ziya ÖZTÜRK

Isparta 04.11.2011

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR