22 Eylül 2017 Cuma

Kadir YAVUZ / Ajans32

Dershaneler Kapatılacak Mı?

26 Ekim 2012 Cuma 16:09

 

DERSHANELER KAPATILACAK MI?

Her ne kadar emekli oldumsa da, dershaneci olduğumu bilen çok kimse; benimle karşılaştığında şu soruyu soruyor“Hoca’m, dershaneler kapatılacak mı?”

Bende kendi düşüncemi söylüyorum… Diyorum ki:“Yok kapatılmayacak” Sözümün hemen ardından “Hoca’m ama başbakan kapatılacak, dedi” diyor. Benim, başbakanın sözüne bir itirazım olmaz. Kendi inisiyatifindedir, haklı bir gerekçesi vardır ve dilerse kapatır. Haklı gerekçesi de şu sanki: “Dershaneler, Milli Eğitimin yapması gerekeni neden yapsınlar; okullarımız neden işlevini yapmasınlar? Dershaneleri kapatıp, okulları dershanelerin üstünde bir seviyeye getireceğiz.” Düşünce, çok güzel! Ben dâhil binlerce, on binlerce dershaneci o okullarda okuduk. O okullar ve o okullarda görev yapan öğretmenler bizleri yetiştirdi. Milli Eğitim’in, öğretim konusunda bir sıkıntısı yok aslında… Sıkıntı sadece sınav konusundaki eksiklikten kaynaklanıyor. Dershaneler bilgilendirmiyor, sınavlarda hızlı yani pratik soru çözme tekniğini veriyor. Sınav yerine okullarımızda öğrenme amaçlı eğitim verilse, kişisel becerilere göre de ilkokulda yetiştirmeye başlanılsa birçok problemleri çözeriz sanıyorum. Şu şartlarda ihtiyaçken, dershaneler neden kapatılsın?

Dershaneye giden gidemeyen ayrımını ortadan kaldıracak bir teşvik yöntemi getirilebilir. Bu olmadıkça o eksiklik Milli eğitimin sırtından hiç kalkmayacak ve yerine düşünülen her özel kavramı yeni bir ayrımcılığın adımı olacaktır.  

Sokak röportajlarından biriyle, konumuza açıklık getirmek istiyorum. Bir televizyon kanalında “Dershaneler kapatılacakmış, ne dersiniz kapatılsın mı?” sorusuna şöyle bir cevap verilmişti “Neden kapatılsın ki! Gerekçe ne? Dershaneler siyasi bir tercih sonucu alınan bir karar doğrultusunda açılmış değil ki, siyasi tercih sonucu da kapatılsın.” Haklı mı? Haklı. Dershaneler, bünyesinde on binlerce kişi çalıştırıyor. Bunların SGK’ya sigortasını ödüyor. Maliyeye vergisini ödüyor. Binaların kirasını ödüyor. Stopaj, Çevre Kirliliği Vergisi, Reklam, Elektrik, Su, telefon ve KDV gibi bir sürü ödemeler yapıyor. Bunların hiçbirisini devlet karşılamıyor ve üstelik devlet dershanelerin yaptıkları onca güzelliğe karşı vergi indirimi, sigorta muafiyeti veya teşvik vermesi gerekirken onu da yapmıyor. Bütün onca yükü çeken eğitim gönüllüsü dershane patronları, çok zaman birçok krize karşı sarsıntılar geçirdikleri, zarar ettikleri hâlde vergilerini verirler.

Devlete onca kârı olan dershaneleri kapattığınızda, bu açığı kim kapatacak? Okul öğretmenleri! Öğretmenler, evlerinde özel ders verecekler. Vergisiz, masrafsız kazanç elde edecekler. Gerçi bu özel ders verme olayı yeni mi? Yok! Dün vardı, bugünde var ve yarında olacak gibi! Yani, hızla artacak! Bir şeyi kapatırken bir başka şeyi destekleyici pozisyona düşeceksiniz. Ne okullar ve ne de mevcut öğretmenler, şu an ki dershanelerin yaptığı işi yapmaya hazır değiller. Milli Eğitim, şu an yıllardır tayin bekleyen öğretmenini bile istihdam edebilmiş değilken dershanelerin öğretmenlerinin durumu ne olacak? Personellerinin durumu ne olacak?

Yine sokak röportajıyla açıklık getirmek istiyorum, yukarıdaki konuya… Soruluyor, çocuğu olan bir kişiye“Dershaneler kapatılırsa ne yaparsınız? Çocuğunuzu nasıl yetiştirirsiniz?” Cevap “Özel öğretmen tutarım ama onun altından nasıl çıkarım bilemiyorum. Her branşta öğretmen nasıl ayarlayacaksın. Her öğretmen şehrin bir yerinde oturuyor sense bir başka yerinde! Onları yan yana nasıl getireceksin. Birinin evine giderken diğerine evine gelmesi teklifinde bulunacaksın ve bir de maddi boyutu var. Kaç kişi bütün dersler için öğretmen tutabilir. Ama dershaneler tüm dersler için bunu yapıyor. Bir ücretle, bütün bu dediklerimizi dershanelerden alıyoruz.” Demişti. Ne güzel özetlemişti. O yüzden bana “Dershaneler kapatılacakmış, Hoca’m! Hakikaten, kapatırlar mı?”dediklerinde “Kapatılmaz… Dershaneler kapanmaz!”diyorum.

Dershaneler yıllardır hizmet veriyor. Final Dergisi Dershanesinin ilk kuruluşunda emeği olan ben beni bildiğimden beri yani 20-25 yıldır, dershaneler kapatılacak denilmiştir: KAPANDI MI? Kapanmadı… Kapanmaz da! O kapılardan onca ekmek yiyen var… Öğretmen, idareci, halkla ilişkiler, hizmetliler, güvenlik görevlileri… Bu insanların ekmeğiyle kim oynamak ister. Hiç kimse istemez.

O nedenle bana bir daha sorsanız “Dershaneler kapatılacak mı?” ve ben üstüne basa basa“KAPATILMAYACAK” derim.

Meğer ne kadar haklıymışım! Ben demedim mi, dershaneler kapatılmayacak. Dershaneler özel okul olacak.

17 Ekim 2012 tarihli bir televizyon haberine takıldım. Dershanelerin 19 Ekim’e kadar cevaplamaları gereken bir talimatı bakanlığa sunmaları gerekiyormuş. O arada, dershanelerin kapatılması, özel okul olmasıyla ilgili düşüncelerine başvurulan bir kız öğrenci aynen şöyle bir cevap veriyor “Dershaneler kapatılacak denilirken özel okula dönüştürüldüğünde, dershanelerin oluşturduğu ayrımcılığı özel okullar oluşturmayacak mı? Ne değişecek?”

Düşündürücü değil mi?

Bakalım dershaneler ne şekilde cevap verecekler.

 

Tüm okuyucularımın mubarek kurban bayramlarını en içten dileklerimle kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım"

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR