19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
22 Ekim 2013 Salı 10:47

Dershanelere Tabelaları Değiştirmek İçin 1 Ay Süre

Dershanelere, tabelalarındaki 'T.C. Milli Eğitim Bakanlığı' ibaresini kaldırmaları için 1 ay süre verilecek.
Dershanelere Tabelaları Değiştirmek İçin 1 Ay Süre

Dershanelere olan ihtiyacı yok etmek için sınav sistemini değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci aşama için gerekli olan yasal düzenleme
çalışmasında son aşamaya geldi.

TABELALAR YASA DIŞI HALE GELECEK
Taslakta Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndaki 'dershaneler' başlığı çıkartıldı. Kanunun başlangıç kısmındaki 'dershane' sözcüğü de aynı şekilde yasadan ayıklandı. Değişikliğin ardından mevcut dershanelerin hiçbiri 'TC Milli Eğitim Bakanlığı' ibaresini kullanamayacak. Dershanelerin tabelalarından bu ibareyi kullanması yasa dışı hale gelecek.

KALDIRMALARI İÇİN 1 AY SÜRE
Dershanelerin 'TC Milli Eğitim Bakanlığı' ibaresi içeren tabelalarını indirmeleri için bir ay gibi süre öngörülüyor. Son şeklinin verilmesi için Başbakanlığın bilgisine sunulan taslak onay alırsa Hükümet Tasarısı haline getirilipBakanlar Kurulu'ndan geçirilerek Meclis'e sevk edilecek.

Özel okula dönüşecek dershanelere verilecek teşviklerle ilgili ise çalışma sürüyor. Konunun Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Belediyeleri ilgilendiren yönleri olduğu öğrenildi.

ÖZEL OKUL YÖNETMELİĞİ KOLAYLAŞTIRILIYOR

Özel okula dönüşmek isteyen dershanelere tahsis edilecek arsalar konusuyla ilgili farklı kurumların da görüşü alındı. Dershanelerin özel okul olarak eğitim vermesini kolaylaştırmak için düşünülen bir diğer yöntem de özel okulların şartlarıyla ilgili yönetmelikteki katı düzenlemelerin yumuşatılması.

Bu çerçevede, spor salonu, dinlenme alanları, bahçe metrekareleri gibi standartlarda kolaylaştırmaya gidilecek. İlk etapta dershanelerin bulundukları binalarda özel okula dönüşebilmesinin önünün açılması planlanıyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR