21 Eylül 2017 Perşembe

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Destek Dediğin Böyle Olur..

18 Eylül 2012 Salı 09:19

Geçtiğimiz hafta işlerim nedeniyle Alanya’daydım.  Alanya’nın önemli merkezlerini gezme fırsatı bulurken kent yöneticilerinin spora ilgisini anlamak çok zor değildi. Turizm diyarı Alanya’da yetkililer, takımlarını  düşünüyorlar. Hemen hemen her cadde ve sokakta paralı otopark uygulaması var.

Alanyaspor için otopark alanı verilmiş. Otomobil, minibüs ve otobüslerden saat uygulamasına göre ücret talep ediliyor. 1-5 saat arasında 1.5 TL’den 21 TL’ye kadar ücret tarifesinin uygulandığı Alanyaspor için uygulanan otopark uygulaması turuncu-yeşilli takıma önemli bir katkı sağlıyor.

            Alanyaspor’a otoparklardan aylık gelir gelirken turuncu-yeşillilere çeşitli kurumlardan ve işletmelerden de destek geliyor. Destek dediğin böyle olur. Ayrıca ilçenin bazı caddelerindeki otopark uygulaması özel firmalara verilmiş. Yani belediye hem Alanyaspor’a katkı sağlarken hem de özel firmaya pasta vermiş. Geçtiğimiz yıllarda Isparta Belediyesi’nin Ispartaspor’a katkı sağlamak için uygulamaya koyduğu bu uygulama çok uzun sürmemişti. Şu an Isparta’da özel bir şirket tarafından yürütülen otopark uygulaması devam etmekte.

             Bu arada Isparta Belediyesi’nin sorumluluk bölgesinde faaliyette bulunan amatör spor kulüpler için başarı yönetmeliği çıkardığını duyurmuştuk. Şampiyon olan kulüpler ve sporcular ödüllendirilecek. Evet kulüplerin bu desteğe ihtiyacı var. Ama bu kanayan yaraya merhem olamayacak.

            Belediye spor kulüplerine otopark, WC, otogar gelirlerini vermeli. Çünkü düzenli gelir kaynağı olursa belediye kulüplerin ayakta durmasını sağlayacaktır. Bu uygulamada kategori kategori yapılmalı. Örneğin bugün Emrespor, Spor Toto 3. Lig 3. Grup’ta mücadele ediyor. Bu takıma düzenli gelir kaynağı oluşturulmazsa profesyonel lig serüveni birkaç yıl içinde sona erer. Birkaç kişinin desteğiyle spor kulüpleri yönetmek uzun soluklu olmaz Kimse hayal kurmasın. Kırmızı-şimşeklere kentin büyükleri sahip çıkmazsa yolun sonu hiç de iyi görünmüyor.

Birde kentte her geçen gün otopark sıkıntısı büyüyor. Isparta’ya katlı otopark şart. Bence halı sarayı katlı otopark için uygun bir yer. Yetkililer bu konuya eğilirse hem otopark sorunu çözülür hem de spora katkı olanağı sunulmuş olur.

            Ayrıca kulüp yöneticiliği sadece maçtan maça, antrenmandan antrenmana gitmek değildir. Hazır parayı herkes yönetir. Önemli olan güzel çalışmalar yapmaktır. Bugün Ispartaspor, amatör kümede olmasına rağmen kafesine kavuşuyor. Elit Gençlikspor yeni açılmasına rağmen modern kafe ve pilates salonu projesine hayata geçirip kendine gelir kaynağı yaratıyor. Bunlar güzel bir örnek.

Diğer takımlar bize neden destek gelmiyor diye sitem ediyorlar. Halbuki sitem yerine proje üretmek daha önemli. Ortaya bir şeyler konulduktan sonra mutlaka bir gün projeniz desteklenecektir.

 

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR