25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Mart 2016 Perşembe 14:56

Devrim Yasalarının Yıldönümünü Kutladılar

Devrim Yasalarının Yıldönümünü Kutladılar
Devrim Yasalarının Yıldönümünü Kutladılar

Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Şubesi, Devrim Yasalarının 92'nci yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Dernek Başkanı Batuhan Güldiken burada yaptığı açıklamada, "Saltanat kaldırıldıktan ve Cumhuriyet ilan edildikten sonra Osmanlı’dan geriye Kur’an’da yeri bulunmayan ve babadan oğula geçen Hilafet makamı kalmıştı. Bu kurum Cumhuriyet’in niteliğini tartışmaya açıyordu. Çıkarılan yasayla halifenin görevine son verildi ve hilafet makamı kaldırıldı. Hilafetin ortadan kaldırılmasıyla devlet yönetimindeki iki başlılık olasılığı da kaldırılmış oldu" dedi.
Güldiken, "Çıkarılan ikinci yasayla ‘Şer’ iye ve Evkaf Bakanlığı’ ve ‘Genel Kurmay Bakanlığı’ kaldırıldı. Bu bakanlıklarla din ve devlet işleri birlikte yürütülüyor, adalet şeriat mahkemelerince dağıtılıyor, dinsel vakıflar ve ordu yönetiliyordu. Çıkarılan yasayla din kurumlarının yönetimi için Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu. Vakıf işlerini yürütmek üzere bir genel müdürlük kuruldu. Aynı yasayla Genel Kurmay Bakanlığı da kaldırılarak Genel Kurmay Başkanlığı kuruldu. Bu kurumlar Başbakanlığa bağlı çalışmak üzere kurulmuşlardı. Bu yasayla din ve ordunun siyaset dışında bırakılması sağlanarak laik devlet yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu.

Yabancı okullar, medreseler ve mahalle mektepleri de farklı zihniyette çocukların yetişmesine yol açıyor, eğitimde düzensizlik hakim oluyordu. Devrimlerin benimsetilmesi ve ulusun düşünce birliğinin sağlanması sebebiyle üçüncü bir yasayla tüm eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanarak eğitim-öğretimde birlik sağlandı ve laik eğitime geçildi.

Bu sebeplerledir ki bu üç yasaya DEVRİM YASALARI diyoruz.Bu devrim yasalarının üzerinden 92 yıl geçti. Günümüze gelindiğinde ise şeriat devleti hayaliyle laik devlet hedef tahtasına oturtuldu. Yaz boz tahtasına çevrilen eğitim sistemi ve gereğinden fazla açılan İmam Hatip okulları ile eğitimde tekrar ikili sisteme dönülmeye başlandı. Yüce Türk Ordusu kumpaslarla, Ergenekon ve Balyoz zırvalıklarıyla etkisizleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı devleşen bütçesi, milyonluk makam aracıyla konuşulur oldu, yalan, hırsızlık, kul hakkı fetvaları yerine, ‘babanın kızına şehvet duyması haram değildir’ fetvalarıyla uğraşır oldu" ifadelerini kullandı.

Güldiken açıklamasında, Yeni Anayasa ve Başkanlık sitemine de değinerek "
Ülkemiz on dört yıldır Anayasa Mahkemesi tarafından laiklik karşıtı eylemlerin odağı olma sebebiyle ihtar almış siyasi İslam çizgisinde olan bir parti tarafından yönetiliyor. Ne yazık ki iktidarı yönetenlerin dindar ve kindar nesil istiyoruz derken, yalanın, yolsuzluğun, hukuk tanımazlığın, kul hakkı yemenin, devlet malını peşkeş çekmenin dindarlıkta yerinin olmadığını bilmediklerini görüyoruz. Terör saldırıları ve çatışmalar sebebiyle aylardır, yüzlerce şehit verdiğimiz ülkemizde vatandaşlarımızın can güvenliği kalmamışken, Başkentimizin göbeğinde dahi terör saldırıları yaşanıyorken, ne acıdır ki siyasal iktidarın ağzından düşürmediği tek konu “Yeni Anayasa” ve “Başkanlık” olmaktadır.

İçinde Türk Milleti’nin bulunmayacağı, laik, demokratik Cumhuriyet rejiminin ortadan kaldırılacağı, ülkemizi böleceği ve bilinmez bir dikta yönetimi getireceği anlaşılan bu anayasa tuzağına kanmayacağımızı belirtiyoruz. Yüce Türk Milleti, emperyalizmin ve ‘Milliyetçiliği ayakları altına almış’ siyasal iktidarın dayattığı anayasaya geçit vermeyecektir. Buna inancımız tamdır.
Bu duygu ve düşüncelerle 3 Mart Devrim Yasalarımızın 92. Yıldönümünü kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti’ni Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden aldığımız görev ve Bursa Nutku bilinciyle sonsuza kadar yaşatacağımızı bir kez daha huzurunuzda haykırıyor, saygılar sunuyorum" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR