21 Eylül 2017 Perşembe

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Dikkat Vücut Diliniz Sizi Eleveriyor

13 Şubat 2016 Cumartesi 14:09

Sürekli iş için şehir dışına gittiği yol üzerimde bir benzin istasyonuna uğrar, yakıtını, sigarasını alır çok hoşuna giden şeker pare tatlısından da iki tane yemeden geçmezdi.

Bir gün beraber yolculuk yaptığı arkadaşına, "biraz sonra sana bir şekerpare ikram edeceğim, o kadar tatlı ki, çok beğeneceksin" dedi.

Yine yakıt, üçer adet şekerpare tatlı, bir paket sigara. Sıra hesap vermeye geldiğinde kredi kartı post makinesinden şifreli çekim yapmadı. Yandan çekim yapıldı, bu sefer şifresiz ödeme olduğu için imza gerekliydi. Marketteki görevli farklı bir üslupla kartın sahibinin kim olduğunu sordu. Aldığı cevap karşısında kimliğini istedi. Ödeme yapan arkadaş, bu tutum karşısında kimliği vermek istemedi.

Bu sefer kasadaki genç haklılığını ispat ederken üslubunu biraz daha değiştirerek serleşmeye başladı. İşte, "başkasının kartlarını kullanıyorsunuz sonra bizi şikâyet ediyorlar biz de mağdur oluyoruz" vs. Aslında uygun bir üslupla kolayca hallolacak hadiseyi gereksiz yere gererek yetkiliyi çağırdı. O da olayı kısa sürede sentez edip, başka kart olup olmadığını sordu. İş başka bir kartla çözüldü.

Son yıllarda insanların ateş barutu halinde olduğu bir dönemde, kişisel gelişimini tamamlayamamış insanların işletmelerde bu tip görevlerde bulunması, gereksiz polemiklere arkasından da hoş olmayacak olaylara sebebiyet vermektedir.

Aslında kasadaki gencin yaptığı doğru, sorumluluk gerektiren bir konuda olması gerekeni söyledi.

Fakat iletişimde çok önemli bir kural vardır: insanlar, söylediğiniz cümlelere bakarak sizinle iletişim kurmaz.

Ne söylediğinize değil, nasıl söylediğinize bakmaktadır. Bu noktada konuştuklarımız değil, bizi esas ele veren vücut dilimiz olmaktadır.

 

Artık gelişen dünyada şirketler daha iyi iş yapabilmesi için, ön planda çalışan elemanlarına kişisel gelişim eğitimlerini verme zamanı geldi de geçti bile.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR