24 Eylül 2017 Pazar

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Dilenciden Parasını Geri İstedi

15 Ocak 2012 Pazar 13:44
Genç adam bir tanıdığı ustanın yanında çalışmak için görüşmeye gitmek üzere beş km uzaktaki işyerine doğru yola çıkar. Münübüse bindiğinde cebinde sadece gidiş dönüş parası vardır. Yemek meselesinide ustanın yanında hallederiz düşünür. Münübüsten indiğinde hemen bir kadın yanına yaklaşarak ‘’oğlum burada asker yanına gelmiştim paramı çaldılar yardım edin'' demesi üzerine, kadının haline acır ve cebindeki dönüş parasınıda ona verir.

Biraz sonra ustanın dükkanına geldiğinde uzun boylu sert mizaçlı birisiyle karşılaşır. Yanında çalışan çıraklara sert uslupla konuşmaları hiçde hoşuna gitmemiştir. Ustayı sorar, oda ustanın babası olduğunu, şehir dışına çıktığını ve bir hafta sonra döneceğini söyler. O kadar yolu boşuna gelmişti, çaresiz geri dönecekti ama cebinde de ne yemek parası, ne de yol parası kalmıştı.

Neyse yapacak bir şey yoktu, mecburen yaya olarak dönmeye karar verir. Biraz yürüdükten sonra yine bir kadın, ‘’oğlum burada asker onu ziyarete geldim paramı çaldılar, dönüş için param yok yardım edin’’ diyordu. Hep aynı senaryoydu, birkaç saat önce bir başka noktada bir başka kadın yine aynı taktikle dileniyor ve insanların saf ve temiz duygularını istismar ediyordu…

Eve dönüş yaparken birkaç saat önce münübüsten indiğinde yanına yaklaşarak para isteyen kadını tekrar görür. Kadın yina aynı senaryoyla dilenmeye devam etmektedir. Genç adamın canı baya sıkılır. Zira bu bir dilenme şekli ve enayi yerine konularak cebindeki parayı son kuruşuna kadar verip yaya kalmıştı. Bu sefer kadının yanına o gitmişti. Biraz önce sana verdiğim parayı bane geri ver, o paraya ihtiyacım var yol param yok dediğinde, kadın, ''ne parası git hadi buradan Allah versin'' demez mi.

Hava kararmaya başlamış yavaş yavaşta soğuyordu ve daha gidecek uzun bir yolu vardı. Yaya kalmış, karnı aç, üstelik havada soğuktu ve yoluna devam ederken kendi kendine, hayat işte bazen dilenciye verdiği parayı geri istetiyor diye güler.
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR