21 Ekim 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Kasım 2010 Çarşamba 14:00

Din İşleri Kurulu'ndan 'Kurban' açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu, çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlarla ilgili açıklama yaptı...
Din İşleri Kurulundan Kurban açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde Kurban kesimi ile ilgili bilgilere yer veren Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, vatandaşların kurbanla ilgili sıkça sordukları sorulara yanıt verdi.

Kurban Bayramı dolayısıyla yurt dışından getirilen kurbanların kısırlaştırılmış olmasının kurban edilmesine engel teşkil edip etmediği yönündeki tartışmalara da açıklık getiren Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, konuyla ilgili, ''Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Kurban açısından bu herhangi bir eksiklik oluşturmamaktadır'' açıklamasına yer verdi.

Doğumdan sonra hayvanların boynuzlarının elektrik ve benzeri yöntemlerle kurutulması suretiyle boynuzsuz olarak büyüyen hayvanların kurban edilmeye engel başka özürleri yoksa kurban edilmesinde bir sakınca olmadığını belirten Kurul, ayrıca doğuştan kuyruksuz olan veya besili olması için küçük yaşta kuyrukları boğulmak suretiyle düşürülen koyunların kurban edilmelerinde bir sakınca bulunmadığını, ancak bir kaza sonucu kuyruğunun tamamı veya yarısından çoğu kopan hayvanın kurban edilmesinin caiz olmadığını kaydetti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR