27 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
22 Ekim 2010 Cuma 18:34

Dizüstü bilgisayar kullananlar dikkat!

Kucağınıza aldığınız dizüstü bilgisayarla uzun saatler boyunca çalışanlardansanız dikkat!
Dizüstü bilgisayar kullananlar dikkat!

Kucağınıza aldığınız dizüstü bilgisayarla uzun saatler boyunca çalışanlardansanız dikkat! Bu şekilde çalışanların cildinde kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor...

İsviçreli araştırmacılar açıkladı: Uzun süre dizüstü bilgisayarla çalışanlarda, ısıya maruz kalma sonucu, 'kızarmış cilt sendromu' görülüyor. 

Kucağınıza aldığınız dizüstü bilgisayarla uzun saatler boyunca çalışanlardansanız dikkat! Bu şekilde çalışanların cildinde kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor... İsviçreli araştırmacılar cihazı uzun süre dizlerin üstünde tutmanın, cildin bu süre boyunca ısıya maruz kalması sonucu lekeli bir görünüm alması anlamına gelen ‘kızarmış cilt sendromuna’ yol açtığına dair tıbbi bir rapor yayımladı. 
Isındığını fark etmiş ama... 

Bilim insanlarının incelediği vakaların birinde, birkaç aydır günde birkaç saat dizüstü bilgisayarda oyun oynayan 12 yaşındaki bir çocuğun sol kalçasında bu tür lekelerin oluştuğu görülmüş. Çocuk sağ tarafının dizüstübilgisayarnedeniyle ısındığını fark ettiğini ama buna aldırmadığını söylüyor. 
‘Pediatri’ dergisinde yayımlanan bir diğer vakadaysa lekeler ABD, Virginia’dan bir hukuk öğrencisinin bacağında oluşmuş. Genç kadını tedavi eden Dr. Kimberley Salkey, öğrencinin günde altı saat dizüstü bilgisayarla çalıştığını öğrenene dek sorunun kaynağını bulamadığını anlatıyor. 
Son 10 yılda dizüstü bilgisayarlarla ilgili 10 vaka rapor edilmiş. Basel Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. Andreas Arnold’la Dr. Peter Itin bu tür lekelerin kalıcı olabileceğini belirtirken, nadir olarak cilt kanserine neden olabileceği uyarısını da yapıyor. 

Uzmanlar ayrıca bu kızarmaların diğer ısıtma kaynaklarının uzun süreler kullanımı esnasında da görülebileceği konusunda ikaz ediyor. Dizüstü bilgisayardan kaynaklanan aşırı ısınmayla ilgili olarak, eğer ille de bu bilgisayarlarda çalışılması gerekiyorsa bir bilgisayar sehpası kullanılması tavsiye ediliyor. 

Üreticiler de uyarıyor 

ABD’deki Doğu Virginia Tıp Fakültesi’nden dermatoloji uzmanı Dr. Kimberley Salkey, kullanıcıların anlayabilmesi için zarar görmüş cildin, mikroskop altında uzun süre güneş ışınına maruz kalmış cilde benzediğini söylüyor. Apple, Hewlett Packard ve Dell gibi önde gelen dizüstü bilgisayar üreticileri de kullanıcı kılavuzlarında, cihazın uzun süre ciltle temas halinde olması durumunda yanık riskine yol açabileceği konusunda uyarıyor. 

Birkaç yıl önce yayımlanan bir raporda da dizüstü bilgisayarı kucağında uzun süre kullanan erkeklerin sperm üretiminde düşüş olabildiği belirtilmişti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR