25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
22 Ağustos 2014 Cuma 13:40

Doğum Sırasında Öldü Dediler...

Isparta'da yaşayan Mehmet İbrahim ve Hüsniye Çokar çifti, tam 14 yıl önce hastanede ölü olarak doğduğu iddia edilen bebeğinin kendilerine verilmeden hastane tarafından defnedildiği gerekçesi ile şikayetçi oldu.
Doğum Sırasında Öldü Dediler...

Baba İbrahim Çokar, bize doğum sırasında öldüğünü söylemişlerdi. Ancak daha sonra ise yakınlarımız tarafından ölmediğine dair bilgiler alınca araştırmaya çıktık.Ancak halen daha bir sonuç alamadık dedi.

2000 yılında Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde doğum yapan Hüsniye Çokar'ın bebeği ölü olarak doğdu. İddiaya göre ise Baba Mehmet İbrahim Çokar, o gün bebeğin hastane tarafından kendilerine verilmediğini söyledi. 2007 yılında İbrahim Çokar, defin işlemlerinin hastane tarafından yapıldığını ancak bebeğin nereye gömüldüğünü söylenmediği gerekçesi ile şikayetçi oldu.

Çokar; "2000yılında doğan bebeğimiz bize öldüğü söylendi. Ogün hastanede eşimin yanında refakatçi olan annem çocuğumuzun öldüğünü söyledi. Bizde o acıyla sarsılmıştık.Ancak 2007 yılına yakınlarımız tarafından bebeğimizin ölmediği ile ilgili birtakım haberler aldık. O yıldan bu yana bebeğimizin öldüyse nereye defnedildiğini araştırmaya çıktık" dedi.

"NÜFUSTA KAYDI YOK"
Baba İbrahim Çokar,2011 yılında eşinin tekrar doğum yaptığı ancak dünyaya gelen kız bebeklerinin de ölü doğduğunu söyledi. Çokar, ölü olarak doğan bebeğimizin aile nüfusumuzda kayıtları mevcut ancak 2000 yılında bize öldüğü söylenen bebeğimizin ne kaydıne de nereye gömüldüğü hakkında bilgimiz var dedi. Çokar, defnedildiği söylenilen mezarlıkta bile araştırma yaptığı ancak herhangi bir kayıtla rastlayamadığını da ekledi.

HASTANE: 7 GÜN İÇİNDE ALINMAYAN
ÖLÜNÜN DEFİN İŞLEMİ YAPILIR
Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ise, baba İbrahim Çokar'ın şikayet dilekçinekarşılık olarak şu açıklamayı yayınladı: "Ölüm anında sahibi yanında olmayan cenazelerin sahiplerinin gelmesi için uygun bir süre beklenir. Ancak sahiplerine duyurulmak kaydıyla bu süre hiçbir şekilde 1 haftayı geçmez. Tıbbı ve hukuki sakınca bulunduğu hallerde cenaze, sahiplerine verilmez. Gerekenlerkurum tarafında yapılır ve cenaze sahiplerine bilgi verilir. 7 gün içerisinde ailece alınmayan ölü bebeklerin hastana tarafından Akyol mezarlığına gömüldüğü belirtilir" cevabı verildi.

BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM
Baba İbrahim Çokar,artık bebeğimizin öldüğüne inanmıyoruz. Eğer öldüyse neden bir resmi evrak imzalamadık. Ve hastane tarafından gömüldüğü söyleniyor. Mezarlıkta yaptığım araştırmada görevli bana böyle bir defin işleminin kayıtlarda geçmediğini söyledi. İlk şikayetimde mahkeme takipsizlik kararı verdi. Şimdi tekrar bir dava açıyorum. Ve bu süreçten sonra çocuğumuzun ölmediğine inanıyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım dedi.

Cumhuriyet Savcılığına ilk şikayette bulunuldu. 2008 yılında açılan davaya takipsizlik kararı verildi. Daha sonra ise ikinci dava açılarak hastane yönetimi hakkında ölen bebeğin nereye defnedildiği öğrenilmek istenildi.
Doğum sonrasında ise hastane yönetimi tarafından kendilerine resmi bir evrak ulaşmadığını belirten Baba İbrahim Çokar, Ne eşimden ne de kendimden bebeğimizin öldüğüne dair herhangi bir resmi evrak imzalatılmadı. Hastanenin bana göndermiş olduğu bütün evraklar içerisinde tek bir imzamız yoktur" dedi. İbrahim Çokar ayrıca hastane evraklarında eşinin isminin yanlış yazıldığını da belirtti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR