22 Eylül 2017 Cuma

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Dolar Nereye Gidiyor?

27 Ağustos 2013 Salı 13:51

Piyasalara Fed sallantısı devam ediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü doların 2 TL’yi görmesiyle piyasalar üzerindeki panik havası tekrar tazelendi. Merkez Bankasının almış olduğu tüm önlemlere rağmen doların yükselmeye devam etmesiyle kur hareketlerinin dalgalı seyretmesi kaçınılmaz görünüyor.

Dolar kuru için 2 TL kritik bir seviye olduğu kadar psikolojik bir baraj niteliğinde. Bu barajın aşılması enflasyonu tetikleyici bir risk taşıyor. Merkez Bankası, döviz satarak ve borç verme faizini yükselterek müdahale etmeye çalışsada kalıcı bir etki yaratması oldukça zor.

Eylül ayı FED toplantısına kadar ABD’den gelecek her veri dalgalanmalara sebep olacaktır. 7 -18 Eylül’de yapılacak FED toplantısına dek dolar kurunun 1.97-2.00 aralığında dalgalı seyredeceğini düşünüyorum.

FED’in almış olduğu daralma kararlarının ardından ülkedeki yabancı yatırımcının yeniden pozisyon alması, cari açığın dolar üzerinde yaratmış olduğu baskı, sürdürülen dış politika ve içeride yaşanan huzursuzlıklar piyasalardaki çalkantılar önümüzdeki birkaç ay daha dolardaki ateşi canlı tutuacaktır.

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR