19 Eylül 2017 Salı

Tolga ERTEN / Ajans32

Dometes Biber Patlıcaaaan..

15 Şubat 2011 Salı 10:30

DOMATES BİBER PATLICAAAAN

 

 

Öncelikle Merhum Barış Manço’yu bir kere daha anmak ve rahmet dilemek istiyorum. Bugün 35 yaş üzerinde olan herkes için sanırım Barış Manço’nun yeri ayrıdır hafızalarda.

 

Isparta, çevre kirliliği açısından pek ümit vaad eder durumda değil maalesef.

 

Mimar Sinan Caddesinde trafik düzenlemeleri gün be gün farklılıklar göstererek devam ettiriliyor. Sanırım her kesimin uzlaşacağı bir çözüm bulanana kadar farklı yöntemler denenmeye devam edecek (!)  Benim takıldığım nokta, park eden araçları kovalamak için polislerin akşama kadar megafonla plaka numaralarını seslendirerek yarattıkları gürültü kirliliği.

 

Tıpkı Barış Manço’nun şarkısındaki mahalle aralarında gezip bağrışan sebze satıcıları gibi. Bu da önemli bir çevre kirliliği... Vahim olanı ise polisin yarattığı bu kirliliği şikayet edecek kimse yok (!)

 

Geçenlerde kent ormanına yürüyüşe gittim, hani zamanın Valisi ve Belediye yönetimi tarafından törenlerle açılışı yapılan... Yürüyüş parkuru güzel hazırlanmış. Fakat oraya gelen hemen herkes çöpünü yine orada bırakmış. Stres atmak için doğa yürüyüşü yapayım dedim, insanların vurdumduymazlıklarını gördükçe daha çok strese girdim. Doğal güzellikleri ile Isparta Anadolu’nun en şanslı illerinden biri. Ama biz kendi elimizle bunu kirletiyor ve yavaş yavaş yok ediyoruz.

 

Sanırım doğalgaz dönüşümleri ile birkaç yıl sonra özellikle kış aylarında kömür dumanı ve zehirli kükürt partikülleri solumaktan kurtulacağız.

 

Ama dikkatten kaçan başka bir konu, trafikte gezinen araçların egzost gazları. Mevzuatta egzost emisyonun ölçülmesi ve belgelendirilmesi için yazılı kurallar cezalar var ama görünen o ki bu ölçümler pek doğru yapılmıyor. Zaten kontrol de edilmiyor. Isparta’nın son açıklanan verilere göre araç yoğunluğunda Türkiye’de 26. sırada olduğunu düşünürsek, bu konuda kontrollerin olması gerekliliği de anlaşılır. Yollarda kömürlü lokomotif gibi duman saçan araçlar, o kadar yaygın ki sanırım hepimiz bunları kanıksadık artık.

 

İlimiz Sayın Yöneticilerinin daha yaşanabilir bir Isparta için bu konuları dikkatlerine sunuyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla,

 

 

Tolga ERTEN

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR