21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Ekim 2012 Pazartesi 19:48

Dünyaca Ünlü Kızıldağ, Federasyonlu İzcileri Ağırladı

Sahip olduğu doğal bitki örütüsü ‘Mavi Sedir’ farkıyla Dünyada eşi ve benzeri olmayan Şarkikakaraağaç Kızıldağ Milli Parkı, 4 mevsim akın akın turist alıyor.
Dünyaca Ünlü Kızıldağ, Federasyonlu İzcileri Ağırladı

Sahip olduğu doğal bitki örütüsü ‘Mavi Sedir’ farkıyla Dünyada eşi ve benzeri olmayan Şarkikakaraağaç Kızıldağ Milli Parkı, 4 mevsim akın akın turist alıyor.

Bölgede yerli ve yabancı turistlere en iyi hizmeti sağlamak için belediye olarak en iyi şekilde çalıştıklarını dile getiren Şarkikaraağaç Belediye Başkanı Şafak Ufacık, herkesi ilçeye davet ettiklerini ifade etti.

Belediye Başkanı Ufacık, ilçenin göz bebeği olan Milli Park’ta sosyal ve kültürel faaliyetler bakımından hemen her aktivitenin yapıldığına dikkat çekerek, burada var olan cevheri ortaya çıkacaklarına işaret etti.

FEDERAYONLU İZCİLER KIZILDAĞ’I ÇOK SEVDİ
Öte yandan Konya ve Ankara'dan gelen 150 kişilik izci grubu, geçtiğimiz hafta sonunda Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı'nda doğa kampı yaptı.
Türkiye İzcilik Federasyonu'ndan Eğitimci Lider ve Kamp Müdürü Hayri Solmaz, yaptığı açıklamada, Konya izcilerinin düzenlediği etkinliğe Konya ve Ankara'dan 150 kişinin katıldığını söyledi.

Aralarında 5 ile 20 yaş arası izcilerin olduğunu ifade eden Solmaz, 2,5 günlük kamp süresi boyunca doğanın güzelliği, temiz hava ve çevre imkanlarından faydalanmak için çeşitli aktiviteler düzenlediklerini kaydetti.

BU KAMPTA HERŞEY VAR…
Kamp süresince telsizcilik, mors alfabesi, kukla yapımı, el becerileri, oryantrink, atıcılık, dağcılık gibi farklı eğitimler verildiğini belirten Solmaz, ayrıca çocukların sosyal açıdan gelişmesi için akşamları kamp ateşi programları gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Solmaz, bu programlar sayesinde çocukların toplum içinde kendilerini ifade edebilmeyi ve bir şeyler ortaya çıkartabilmeyi çok güzel bir şekilde öğrendiklerini ifade etti.

HEM ÖĞRENİYOR HEM DE EĞİTİLİYORLAR…

İzcilik Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi Mustafa Köşker ise Konya izcilerinin daveti üzerine Ankara'dan 30 kişilik bir grupla kampa katıldıklarını söyledi.

7 ile 11 yaş arası izcileri "Yavru kurt", 12-15 yaş arasındakileri "İzci" ve 15-18 yaş arasındakileri de "Ergin izci" olarak sınıflandırıldığını anlatan Köşker, "Yavru kurdun parolası, 'Çok çalışır', izcinin parolası, 'Daima hazır', ergin izcinin parolası, 'Topluma hizmet eder'. Kendilerini bu parolalara göre adapte ederler. Yavru Kurtlar tamamen oyuna yönelik bir talebe bağlı kalırken, bir ergin izci ise tamamen maceraya ve hareketli faaliyetlere odaklanmıştır" diye konuştu.

“AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR”

Köşker, her yaş grubundakilere kendi ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik etkinlikler düzenleyerek, bir ekip halinde çalışma, öğrenme, karar alma gibi yeteneklerin gelişmesini sağladıklarını sözlerine ekledi.
"Yavru kurt" 8 yaşındaki Latife Girgiç, kampa katıldığı için çok mutlu olduğunu, kamp alanının çok güzel olduğunu ifade etti.

“DÜNYACA ÜNLÜ KIZILDAĞ’A HERKESİ BEKLİYORUZ”

İzcileri kamp alanında ziyaret eden Şarkikaraağaç Belediye Başkanı Şafak Ufakcık, konuklarını ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Kızıldağ Milli Parkı'nın doğası ve temiz havasıyla eşsiz bir yer olduğunu belirten Ufacık, bölge turizmini artırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Feti KILIÇ

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR