26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Mayıs 2012 Pazartesi 17:58

‘e-reçete’de Hayal Kırıklığı

1 Temmuz itibariyle tüm illerde hayata geçirilecek olan e-reçete uygulamasının alelacele hazırlanmış bir sistem olduğunu söyledi.
‘e-reçete’de Hayal Kırıklığı

Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ziya Örmeci, Eskişehir’de pilot olarak uygulamaya konulan ve 1 Temmuz itibariyle tüm illerde hayata geçirilecek olan e-reçete uygulamasının alelacele hazırlanmış bir sistem olduğunu söyledi. Örmeci, “Uygulama hayatımızı olaylaştıracağı yerde, bir çok sorunu da beraberinde getirdi” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Eskişehir’de elektronik reçetenin pilot uygulamasının başlatıldığı yönünde bir açıklama yaptığını, ancak Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapılan protokolde yeni bir düzenleme yapılması için henüz bir işbirliği sağlanmadığına dikkat çeken Örmeci, “ Kaldı ki; hiçbir alt yapı sorunu çözülmeden, tüm tarafların tam olarak görüşü alınmadan ve herhangi bir teknik sorun meydana geldiğinde ve bu soruna alternatif sunulmadan alelacele geçilmiş bir sistem olarak görülmektedir. 24 Nisan 2012 tarihinde Eskişehir’de pilot uygulaması başlatılan, 1 Temmuz 2012 tarihinde de tüm illerde uygulanacağı duyurulan e-reçete uygulamasını en çok destekleyen meslek grubu olan biz eczacılar, kağıt israfından, yazım hatasından kaynaklı reçete kesintilerinden ve vatandaşımızın yaşadığı bürokrasiden kurtulacak olmanın rahatlığını hissederken; Eskişehir’den gelen haberler üzerine deyim yerindeyse büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Zira, uygulama hayatımızı kolaylaştıracağı yerde, bir çok sorunu da beraberinde getirdi” dedi.

KURALLAR SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN BELİRLENMELİDİR!
Birliğin, reçetelerin elektronik ortama aktarılmasını ve buradan takibinin yapılmasını istediğine dikkat çeken Örmeci, “ Ne var ki, bu sistemin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından reçetelerin kurallarının net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Reçeteyi yazan kurumun ya da Sağlık kuruluşunun bağlı olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından kuralları belirlenmemiş, sistemi henüz oturtulmamış ve tek taraflı olarak uygulamaya konmuş bu sistemi doğru bulmuyoruz” dedi.

Öte yandan, yazılım sistemindeki karışıklıkların, Medula Provizyon Sistemi’nin sürekli kesintiye uğramasının, pilot uygulamada ciddi anlamda sorunlar meydana getirdiğini ileten Örmeci, “Doktorlara elektronik imza yetkisi verilmeden, hastaların reçeteyi aldıktan sonra bu reçeteyi elektronik ortamda işlemlerinin alındığı tespit edilmeden, e-reçete uygulaması apar topar hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Bunun sonucu olarak da, hastalarımız zaman zaman reçeteden kaynaklanan hatalardan dolayı ilaca erişimde zorlanmakta, teknik bir problem karşısında alternatifi olmadığı için ise eczacılarımız sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Şunu net bir biçimde ifade etmeliyiz ki, elektronik reçete uygulamasını başından beri önemseyen ve destekleyen bir örgüt olarak, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı önderliğinde tarafların karşılıklı görüş beyanında bulunmasını, sistemin tüm alt yapısının sağlamlaştırıldıktan sonra uygulamaya geçirilmesini ivedilikle talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR