26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Nisan 2012 Çarşamba 11:41

Eczane Sayısına Sınırlama Getiriliyor

Meclis’e verilen kanun teklifi ile Türkiye genelindeki serbest eczanelerin açılış ve çalışma usulleri yeniden düzenleniyor.
Eczane Sayısına Sınırlama Getiriliyor

Kanun teklifi, halk sağlığı açısından önemli bir sorun olan muvazaanın önlenmesi amacıyla da yeni bir caydırıcılık unsuru getiriyor. Buna göre, diploma kiralayarak eczane açanların ruhsatı iptal edilecek. Ayrıca düzenlemeyle eczane sayısını sınırlama getiriliyor.

Yeni düzenlemeyi Gülkent’e değerlendiren Isparta Eczacılar Odası Başkanı Saygın Garğın, “Artık 3 bin 500 kişiye bir eczane açılabilecek” dedi.

Eczane sayısının diğer illere oranla Isparta’da fazla olduğuna dikkat çeken Garğın, “Yeni kriterlere göre ilimizde 53 eczane fazla” diye konuştu. Garğın sözlerine şöyle devam etti: “Yeni düzenlemeyle ülke genelindeki eczanelerin eşitsiz dağılımını ve yeterinden fazla eczane açılmasının ortaya çıkardığı milli gelir israfını önlemek amacıyla Avrupa Birliği ülkelerine benzer şekilde nüfus kriteri getirilecek. Artık 3 bin 500 kişiye bir eczane açılabilecek. Hiç eczanesi olmayan yerleşim birimlerinde nüfus kriterine bakılmaksızın bir eczane açılmasına izin verilecek. Eczane açma ruhsatını da artık valilikler verecek.

Kanun teklifiyle eczane tanımı yeniden yapılırken, eczacı istihdamını artırmak ve yeni mezunların işletme açmadan önce eczane hakkında bilgi ve mesleki deneyim edinmelerini sağlamak amacıyla yardımcı eczacı, reçete ve ciroya göre de ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu olacak. Serbest eczane açmak veya eczanelerde mesul müdür olarak çalışmak isteyen bir eczacı, en az bir yıl süreyle hizmet sözleşmesine bağlı olarak mesul müdür eczacı ile birlikte serbest eczanelerde 'yardımcı eczacı' olarak çalışmak zorunda olacak. Yardımcı eczacılara asgari ücretin bir buçuk katından, ikinci eczacılarda asgari ücretin 3 katından aşağı olmamak üzere ücret ödenecek. Bu kanundan önce eczacılık yapma hakkını kazanmış veya eczacılık fakültesini kazanmış, okuyan kişilerin hakları saklı tutuluyor.”

**Kiralık diplomayla eczacılığa ceza
Kanun teklifi, halk sağlığı açısından önemli bir sorun olan muvazaanın (danışıklı) önlenmesi amacıyla da yeni bir caydırıcılık unsuru getiriyor. Buna göre, diploma kiralayarak eczane açanların ruhsatı iptal edilecek. Danışıklı olarak eczane açmaktan dolayı ruhsatnamesi iptal edilenlere 5 yıl süreyle eczane açma yasağı getirilecek. Kanun teklifinin yasalaşması halinde eczanelerde, Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat almış ilaçlar, geleneksel tıbbi ürünler, özel tıbbi amaçlı diyet gıdalar, özel tıbbi amaçlı bebek mamaları satılabilecek.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR