16 Ağustos 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Şubat 2018 Cuma 08:11

Eczanelerde İlaç Yok, Vatandaşlar Mağdur

Eczanelerde İlaç Yok, Vatandaşlar Mağdur
Eczanelerde İlaç Yok, Vatandaşlar Mağdur

İlaç yokluğunun ve yaşanan mağduriyetin sebebinin Eczaneler olmadığını belirten Eczacılar Odası Başkanı Ziya Örmeci; “Bize de ilaç verilmediği için vatandaş karşı sıkıntı yaşıyoruz. Ancak, ilaçta 19 Şubat’ta yapılacak fiyat düzenlemesi ile ilaç şirketleri ve özel ecza depolarının gerekli ilaçları bize vermesiyle sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum” dedi. 

Kamuoyunda sanki ilaçları eczanelerin vermediği yönünde bir algı olduğunu ve bunun da son derece yanlış bir durum olduğunu ifade eden Isparta Eczacılar Odası Başkanı Ziya Örmeci, vatandaşın talep ettiği ilaçların kendilerinde de bulunmadığını söyledi. Başkan Örmeci, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Son günlerde kamuoyunda ilaç yokluğundan bahsedilmekte ve bu konuda eczacıların zan altında bırakıldığı görülmektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak bu suçlamaları kabul etmemekteyiz.

“YAŞANAN SIKINTININ 

SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ” 

Geçtiğimiz yıllarda da kur düzenlemeleri sebebiyle ilaç yokluğu yaşanmış; yokluğa sebebiyet verenin ve mağduriyete yol açanın ilaç şirketleri ve özel ecza depoları olduğu bilgisi Birliğimiz tarafından, Bakanlığımızla ve kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yaptığımız araştırmalar, kimi ilaçlarda yaşanan yokluğun sebebinin talep fazlalığı ve buna karşılık üretim azlığı olduğunu göstermektedir. Öte yandan bazı ilaç depolarının eşit ve hakkaniyetli ilaç dağıtım yapmadığı bulgusuna da erişmiş bulunmaktayız.

Karekod uygulamasına geçilmesinin ardından her ilacın adeta spesifik bir kimliği olmuş, İlaç Takip Sistemi (İTS) aracılığıyla hangi ilacın nerede ve ne kadar olduğu bilgisine ulaşmak mümkün kılınmıştır. Öte yandan meslektaşlarımızı da web sitemizde yani www.teb.org.tr yer alan, ilaç yokluğunu takip etmeye olanak tanıyan ‘Piyasada Bulunmayan İlaçlar Bildirim Formu’nu her zamankinden fazla kullanmaya davet ediyoruz.

“HİÇBİR MESLEKTAŞIMIZ 

TOPLUM SAĞLIĞINI RİSTE ATMAZ” 

Hiçbir eczacı kâr uğruna birey ve toplum sağlığını riske atmamıştır. Bugüne dek yaşanan ilaç yokluğunda da çözüm odağı olan eczacıları, üç beş kutu ilacı saklamakla, stoklamakla itham etmek yanlıştır. Bakanlığımızın da ifade ettiği gibi eczacının elinde ilaç olduğu hâlde ilacı vermemesi suçtur. Elinde bulunan ilacı hastadan saklamak Eczacılık Yemini’ne, meslek etiğine sığacak bir davranış değildir. Kaldı ki bugüne dek hiçbir meslektaşımız böyle bir suça ortak olmamış, ilaca ticari gözle bakmamış, kâr uğruna birey ve toplum sağlığını riske atmamıştır.

“19 ŞUBAT’TA İLAÇTA FİYAT 

DÜZENLEMESİ YAPILACAK” 

Sonuç olarak; çağrımızı bir kez daha yineliyor, sorunun her sene tekrarlanmaması adına ilgili tüm tarafları ortak zeminde çözüm bulmaya davet ediyoruz. Yaşanan sıkıntının ana kaynağının kur ayarlamasının yılda bir kez yapılması olduğunu düşünüyor; bunun yıl içerisine yayılmasını ve belirli periyotlarla fiyatlara yansıtılmasını doğru buluyoruz. Kaldı ki, bu konudaki fiyat düzenlemelerinin de 19 Şubat’ta yapılacağı ifade edilmiştir. Bu tarihten sonra ilaç sıkıntısının yaşanmayacağını düşünüyoruz” dedi.

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR