23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Temmuz 2012 Çarşamba 13:42

Eğirdir Altınkum Plajı’nda Alg Patlaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın en temiz kent, köy, organize sanayi bölgesi ve sanayi tesisi kategorilerinde düzenlediği “Temiz Türkiyem Yarışması”nda ödül alan Eğirdir’in Altınkum Plajındaki manzara görenleri adeta şaşkına çeviriyor.
Eğirdir Altınkum Plajı’nda Alg Patlaması

Hava sıcaklıklarının artışıyla birlikte plajda kirliliğin göstergesi olan alglerin aşırı oranda çoğalmasından şikayetçi olan Eğirdir Halkı çocuklarının hasta olmasından korktukları için göle götüremiyorlar.

Eğirdir Altınkum Plajı çalışanlarının gece gündüz demeden çalışmaları bu alglerin bölgelden uzaklaşmasını sağlayamamasından dolayı Eğirdir gölü tehlikeye saçmaya devam ediyor. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erol Kesici çözüm önerilerini belirtti.

Yrd.Doç.Dr. Erol Kesici “ Altınkumdaki alg çoğalması tiksinti yaratan görüntü kitliğine, yoğun kokuya ve sineklerin toplanmasına neden olmakta ve bu tür sular bir çok sakıncalar oluşturmaktadır. Altınkum Plajında alg çoğalması bu yıl çok önemli boyutlara ulaşmış durumdadır. Hava sıcaklıklarının artışıyla birlikte plajda kirliliğin göstergesi olan algler aşırı oranda çoğalmaktadır Her geçen yıl, önemli oranda artış gösteren çoğalma için radikal önlemler alınmazsa plaj çok yakın sürede bataklığa dönüşecektir. Plajda çalışanlar günlerdir, alaca karanlığa kadar üstün gayret göstererek ağla temizlemeye çalışmaktaysalar da sonuç çektiğiniz resimlerden farklı bir durumda değildir. Öncelikle bu yöntem çözüm değildir.

İşte Kesiciye Göre Çözüm Önerileri
1- Altınkum koyu gibi su gideri olmayan, dingin alanların çok hassas bir özelliğe sahip olduğu unutulmamalı ve plajda koy bakım ilkelerine göre hareket edilmeli,
2- Altınkum koyu, bakımda sadece yılın birkaç ayı hatırlanan olmamalı,
3- Koyda aşırı oranda bitki artışının nedenleri bilinmeyenlerden değildir, bu konularda çok sayıda bilimsel çalışmalar vardır. Eğirdir Su Ürünleri Fakültemiz vardır.
4- Plajda algleri toplamak artık günü bile kurtarmamaktadır.
5- Koya; hiçbir atık (evsel-yüzeysel) verilmemeli ve ilgili altyapı en kısa zamanda oluşturulmalı ve koya kirli su-atık ulaşmamalıdır. Koy kirlendikçe bitkiler çoğalacak, koku artacak ve yakın zamanda burası bataklığa dönüşecektir. Çünkü koyu içi bitkilerle kaplı, acil önlemler alınmadığında çok geç kalınmış olacaktır. Koylar hassastır, dingindir, altın kumlar bu koylarda bulunur, doğal koylar hazinelerdir ve bizlere emanet olduğu unutulmamalıdır” dedi.

ALG PATLAMASI NEDİR?
Özellikle su sıcaklığının yüksek olduğu yaz aylarında gözlenen, sudaki besin elementlerinin bol olduğu bölgelerde, fitoplankton adı verilen mikroskobik canlıların hızla çoğalmasının sebep olduğu bir olaydır.

Fitoplankton NEDİR ?
Güneş enerjisini ve organik besi maddelerini kullanarak daha yüksek enerji içeren moleküller meydana getiren mikroskobik bitkiler

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR