25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Şubat 2012 Cumartesi 10:16

Eğirdir Elma Fuarı'na Hazırlanıyor

Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz, ilçede Elma Fuarı düzenlemek istediklerini bildirdi.
Eğirdir Elma Fuarına Hazırlanıyor

Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz,  Nafiz Yürekli Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Isparta'nın elma üretiminde Türkiye'de yüzde 22'lik ciddi bir paya sahip olduğunu söyledi. Buna karşın

"Isparta" denilince akla ilk gelenin gül olduğunu belirten Yılmaz, Eğirdir elmasının da ön plana çıkartılması gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, Isparta'da düzenlenen Elma Şenlikleri'nin, fuar olarak Eğirdir'de düzenlenmesi için çalışma başlattıklarını ve Isparta Ticaret Borsasından yardım istediklerini belirterek, "Dünyada şu an sadece İtalya'da Elma Fuarı var. İkincisi niye Eğirdir'de olmasın" dedi.

Düzenleyecekleri fuarda Türkiye'de elma sektöründe isim yapmış kişileri davet ederek, ödül töreni düzenlemek istediklerini aktaran Yılmaz, "Bu sayede

(elmanın sahibi biziz) demek istiyoruz ve Türkiye'de artık (elma) denilince ilk akla gelen yerin Eğirdir olmasını istiyoruz" dedi.

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sıddık İpek de, Türkiye'nin elma üretiminde Çin ve Amerika'dan sonra 3. sırada yer aldığını belirtti. Isparta'da yıllık 600 bin ton elma üretildiğini ifade eden İpek, düzenlenecek fuarın Eğirdir elmasının ismini duyurmak için faydalı olacağını kaydetti.

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ise, 8. Elma Şenliklerini Eğirdir'de düzenlemek için Isparta Valisi Memduh Oğuz ile görüştüklerini söyledi. Bu şenliğin fuara dönüştürülmesini istediklerini dile getiren Adar, "Burada yer tahsisi olursa fuarı biz yapalım ve fuarla beraber kongre merkezi de oluşturalım" dedi.

Geçen yıl İtalya'da düzenlenen bir fuarı ziyaret ettiklerini anlatan Adar,

"Firmalar fidanından ağacından makasına kadar her şeyi kolaylaştırmışlar. Üretici sadece üretiyor, pazarlamasında sıkıntı yok. O yüzden biz de elma borsası kurarak işlerimizi çok kolaylaştırmak istiyoruz" diye konuştu.

Toplantıda, Elma Fuarı için gerekli metotların oluşturulması ve yol haritasının çizilmesi için bir komisyon kurularak ön hazırlıklar yapılması kararı alındı.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR