22 Ekim 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Ekim 2010 Salı 16:15

Eğirdir Gölü korumaya alınacak

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) tarafından 1,5 yıldır devam eden Eğirdir Gölü'nün korunması ile ilgili 'özel hüküm belirleme' çalışmasının son aşamaya geldiği belirtildi.
Eğirdir Gölü korumaya alınacak

Isparta Çevre ve Orman İl Müdürü Tayfun Büyükküpçü, TÜBİTAK tarafından hazırlanarak Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulan raporun bu ay içinde Isparta'ya gönderilerek ilgili kurumlar, bilim adamları ve vatandaşlar tarafından tartışılarak yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.

Büyükküpçü, Türkiye'nin en büyük içme suyu kaynakları arasında yer alan Eğirdir Gölü'nün bu güne kadar Çevre ve Orman Bakanlığı Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne göre denetlendiğini belirterek, "Burada yeni bir çalışma yapılarak kanalizasyon sistemleri ve arıtma sistemleri ile göl çevresinde yapılacak tarım ve hayvancılığa da düzenlemeler getirilmektedir." dedi.

Büyükküpçü, "Özel Hükümler havzanın fiziki ve teknik özelliklerine göre belirlendiği için mevcut sıkıntıların ortadan kaldırılması planlanmaktadır. Ayrıca, Havzadaki oluşan atık sulardan kaynaklanan sıkıntıların ortadan kaldırılması ve aciliyeti dikkate alınarak 'Eğirdir Gölü Havza Koruma Eylem Planı' çalışması yapılmıştır. Eğirdir Gölü'nde Özel Hüküm Belirleme çalışmasının tamamlanmasından sonra havzada koruma-kullanma dengesi belirlenerek sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir doğal kaynak kullanımı sağlanarak havzada her türlü gelişmeye yönelik düzenlemeler yapılmış olacaktır" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR