07 Aralık 2016 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Kasım 2016 Perşembe 11:16

Eğirdir Gölünün Altında Kalan Tarihi Kral Yolu Bulundu!

Tarihi Kıral Yolu’nun keşfi, Barla-Bağcıyazlı Mustafa Gülyiğit’in yardımı, Bodrumlu İşadamı Ahmet Çobanoğlu, Dalgıç Mesut Kadakoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Aksu’nun bilimsel çalışmalarıyla bulundu.
Eğirdir Gölünün Altında Kalan Tarihi Kral Yolu Bulundu!

Eğirdir ve Hoyran Göllerinin birleştiği Kemer Boğazı’ndan geçtiğine inanılan KRAL YOLU’NUN göl suları altında kalan kısmı, 2008 yılından beri aranıyordu. Göl suları altında kalan KRAL YOLU’NU bulmak için göle farklı zamanlarda dalgıç indirildi.

Dalgıçların göl suları altında yaptıkları taramalar neticesinde 20 Kasım 2016 Pazar günü mutlu sonuca ulaştığı bildirildi. Tarihi Kral Yolu’nun keşfi, Barla-Bağcıyazlı Mustafa Gülyiğit’in yardımı, Bodrumlu İşadamı Ahmet Çobanoğlu, Dalgıç Mesut Kadakoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Aksu’nun bilimsel çalışmalarıyla bulundu. Yolun büyük bir kısmı, su altı bitkileri ve çamur altında yer alıyor.

Isparta turizmine önemli katkıda bulunması beklenilen, göl sularının altında kalan KRAL YOLU, üzerinde bulunan bitkiler ve çamur tabakası temizlenerek, 3000 yıllık tarihi yol, turizme ve insanların seyrine açılmalıdır.

Bu çerçevede yolun 390 m yakınında bulunan ve Miryokefalon kalesinin yıkılmasıyla meydana gelen Bölükada veya bir diğer adıyla Bülbül Adası da ivedilikle hazırlanarak turizme ve insanların seyrine açılmalıdır. 1100 ve 1166 yılları arasında yaşamış, Endülüslü ünlü coğrafyacı el-İdrîsî’nin “Ammûriye’den 24 mil mesafede; Medinetü’l-Endosbabe, burası muhkem bir kaledir” şeklinde tarif ettiği kale, bugün Uluborlu’nun 24 mil veya 36 bm şarkında bulunan Bölükada’nın olduğu yerde bulunuyordu. Bölükada, Miryokefalon Kalesi’nin yıkıntısından meydana gelmiştir.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR